How many bonding electrons are present in this compound?
How many lone pair (non-bonding) electrons are present in this compound?
Answer:
Valence electrons in XeCl2 = 8 + 7 + 7 = 22.
Bonding electrons = 4.
Nonbonding electrons = 18.
Explanation:
Hello.
In this case, you can see the Lewis structure on the attached picture, in which you can see that there are since xenon has 8 valance electrons and each chlorine has 7 valence electrons, the total amount of valence electrons is:
Valence electrons in XeCl2 = 8 + 7 + 7 = 22.
Moreover, since each chlorine atom is bonding with one of the eight electrons of xenon (Lewis structure), we can see there are 4 bonding electrons.
Finally, since there are six nonbonding electrons per chlorine atom and six nonbonding electrons in xenon, the overall nonbonding electrons are:
Nonbonding electrons in XeCl2 = 6 + 6 + 6 = 18.
Regards.
Answer:
The temperature of the system once equilibrium is reached, is 292 Kelvin
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of H2O = 34.05 grams
⇒ temperature = 273 K
Mass of H2O at 310 K = 185 grams
Pressure = 1 bar = 0.9869 atm
Step 2: Calculate the final temperature
n(ice)*ΔH(ice fusion) + n(ice)*CP(H2O)(Tfinal- Ti,ice) + n(H20)*CP(H2O)*(Tfinal-Ti,H2O) = 0
Tfinal = [n(ice)*CP(ice)*Ti(ice) + n(H2O)*CP(H2O)*Ti(H20) - n(ice)*ΔH(ice fusion)] / [n(ice)*CP(ice) +n(H2O)*CP(H2O)]
⇒ with n(ice) = moles of ice = 34.05 grams / 18.02 g/mol = 1.890 moles
⇒ with CP(ice) = 75.3 J/K*mol
⇒ with Ti(ice) = the initial temperature of ice = 273 K
⇒ with n(H2O) = the moles of water = 185.0 grams / 18.02 g/mol = 10.27 moles
⇒ with CP(H2O) = CP(ice) = 75.3 J/K*mol
⇒ with Ti(H2O) = the initial temperature of the water = 310 K
⇒ with ΔH(ice, fusion) = 6010 J/mol
Tfinal = [1.890 moles * 75.3 J/K*mol * 273 + 10.27 mol * 75.3 J/K*mol * 310 K - 1.890 moles * 6010 J/mol] / [1.890 moles *75.3J/k*mol + 10.27 mol * 75.3 J/K*mol]
38852.541 + 239732.61 - 11358.9 = 267226.251
Tfinal= 291.8 ≈ 292 Kelvin
The temperature of the system once equilibrium is reached, is 292 Kelvin
We must use the principle of conservation of energy to equate the heat gained by the ice to the heat lost by the water, in a given equation, to calculate the final equilibrium temperature.
The topic here is thermodynamics, specifically calculating the final equilibrium temperature when two substances are mixed. Given the information, we can apply the principle of conservation of energy, which in this context is the heat gained by one substance is equal to the heat lost by the other. In this case, the heat gained by the ice (H2O(s)) as it melts and increases in temperature is equal to the heat lost by the water (H2O(l)). Therefore, we have the equation 34.05 g * 1 kcal/kg * K *(T - 273 K) + 34.05 g * 80 Cal/g = 185 g * 1 kcal/kg*K *(310 K - T) where T is the final temperature to be solved.
#SPJ3
b. 0.03954 g to 0.040 g
c. 20.0332 g to 20,0 g
d. 04.05438 g to 4,054 g
e. 103.692 g to 103.7g
Answer:
c. 20.0332 g to 20,0 g
Explanation:
A significant figure is each of the digits of a number that are used to express it to the required degree of accuracy, starting from the first non-zero digit, with the exception of the trailing zeros.
Which of the following examples illustrates a number that is correctly rounded to three significant figures?
a. 109 526 g to 109 500 g. NO. The rounded number has 4 significant figures: 109 500.
b. 0.03954 g to 0.040 g. NO. The rounded number has 2 significant figures: 0.040.
c. 20.0332 g to 20.0 g. YES. The rounded number has 3 significant figures: 20.0.
d. 04.05438 g to 4.054 g. NO. The rounded number has 4 significant figures: 4.054.
e. 103.692 g to 103.7g. NO. The rounded number has 4 significant figures: 103.7.
Answer:
c. an element.
Explanation:
An element -
It refers to the substance , which has same type of atoms , with exactly same number of protons , is referred to as an element .
In term of chemical species , elements are the smallest one , and can not be bifurcated down to any further small substance by the means of any chemical reaction .
Hence , from the given information of the question ,
The correct term is an element .
Answer:
C. an element.
Explanation:
Answer:
ΔHrxn = 193107.69 J/mol
Explanation:
ΔHrxn = mcΔT
m = mass
c = heat capacity
ΔT = temperature variation
density = m/V
m = density x V
m = 1.00 g/mL x 400.0 mL
m = 400.0 g
ΔHrxn = mcΔT
ΔHrxn = 400 g x 4.184 J/g°C x 6.00 °C
ΔHrxn = 10041.6 J
CaO + 2HCl → CaCl₂ + H₂O
CaO = 56.0774 g/mol
2.90 g CaO = 0.052 mol
400.0 mL of 1.500 mol/L HCl = 0.6 mol HCl
ΔHrxn = 10041.6 J is for 0.052 mol of CaO
ΔHrxn = 193107.69 J is for 1 mol of CaO
There is 65% of NaHCO3 in the sample.
The equation of the reaction is;
HA + NaHCO3 -----> NaA + CO2 + H2O
Amount of CO2 formed = mass/molar mass
mass of CO2 = 0.561 g/44 g/mol = 0.013 moles
From the balanced reaction equation;
1 mole of NaHCO3 yields 1 mole of CO2
0.013 moles of Na2CO3 yields 0.013 moles of CO2
Hence, mass of NaHCO3 in the sample = 0.013 moles × 84 g/mol = 1.092 g of NaHCO3
Percentage by mass of NaHCO3 = 1.092 g/1.68 g ×100/1
= 65%
Learn more: brainly.com/question/25150590
Answer:
63.75%.
Explanation:
The first step here is to write out the reaction showing the chemical reaction between the two chemical species. Thus, we have;
HA(aq) + NaHCO3 --------------> CO2(g) + H20(l) + NaA(aq).
Therefore, the mole ratio is 1 : 1 : 1 : 1 that is go say one mole of HA reacted with one mole of NaHCO3 to give one mole of CO2 and one .ole of NaA.
Hence, the number of moles of CO2 = mass/molar mass = 0.561/44 = 0.01275 moles.
Thus, the number of moles of NaHCO3 = number of moles of CO2 = 0.01275 moles.
Therefore, we have ( 0.01275 moles × 84 g/mol) grams = 1.071 g NaHCO3 in the mixture.
Therefore, the percent by mass of N a H C O 3 in the original mixture = 1.071/1.68 × 100 = 63.75%.