Answer:
(1/2)(10)(x + 15 + x) = (2/5)(10)(20 + x)
(1/2)(2x + 15) = (2/5)(x + 20)
5(2x + 15) = 4(x + 20)
10x + 75 = 4x + 80
6x = 5
x = 5/6
NB = 5/6
Answer:
-20
Step-by-step explanation:
(r + b − g)(b + g)
we have fom statement:
r = 9
b = 5
g= −6
so we have:
(r + b − g)(b + g)= (9+5-(-6))*(5+(-6))
(r + b − g)(b + g)= (14+6)*(-1)
(r + b − g)(b + g)= -20
18 inches= 1 1/2 feet= 1.5 feet
18 inches = 1.5 feet
(1) Now we make a proportion to find feet for given inches
1.5 * 36 = 18*x
54 = 18 x (Divide by 18 on both sides)
x = 3
3 feet long is a 36 inch board
(2) 72 inch board
1.5 * 72 = 18*x
108 = 18 x (Divide by 18 on both sides)
x = 6
6 feet long is a 72 inch board
(3) 144 inch board
1.5 * 144 = 18*x
216 = 18 x (Divide by 18 on both sides)
x = 12
12 feet long is a 144 inch board
A 36-inch board would be 3 feet long, a 72-inch board would be 6 feet long, and a 144-inch board would be 12 feet long.
We have,
If 18 inches is equal to 1 1/2 feet, we can use this conversion factor to find the equivalent length in feet for different measurements.
For a 36-inch board:
We know that 18 inches is equal to 1 1/2 feet.
Therefore, 36 inches would be twice that length, which is 3 feet.
For a 72-inch board:
Again, using the conversion factor, we know that 18 inches is equal to 1 1/2 feet.
Therefore, 72 inches would be four times that length, which is 6 feet.
For a 144-inch board:
Using the same conversion factor, we can see that 18 inches is equal to 1 1/2 feet.
Therefore, 144 inches would be eight times that length, which is 12 feet.
Thus,
A 36-inch board would be 3 feet long, a 72-inch board would be 6 feet long, and a 144-inch board would be 12 feet long.
Learn more about unitconversion here:
#SPJ6
What is the cost in dollars per kg of tomatoes?
Answer: The required cost in dollars per kg of tomatoes is $10 per kg.
Step-by-step explanation: Given that Amy bought 0.4 kg of tomatoes for $4.00.
We are to find the cost in dollars per kg of tomatoes.
We will be using the UNITARY method to solve the given problem.
The cost of 0.4 kg of tomatoes = $4.00.
Therefore, the cost of 1 kg of tomatoes is given by
Thus, the required cost in dollars per kg of tomatoes is $10 per kg.
Answer:
B is the right choice
Hope This Helps! Have A Nice Day!!