Answer:
The correct answer is letter "B": Make the customers less sensitive to the price.
Explanation:
There are several reasons that could make products become elastic or inelastic. Reputation typically makes goods and services be considered inelastic. These types of products do not see a change in their quantity demanded in front of changes in price.
Thus, if a Swiss watch company promotes their history of superior craftsmanship is attempting to aware consumers about its watch quality and reputation so if they decide to increase prices consumers will be less sensitive to the change.
Answer:
Explanation:
The fixed cost is relevant in this situation as it can not be avoided and there would be no other use for the facility.
Unit cost
Direct materials 9.70
Variable manufacturing cost 3.55
Fixed manufacturing overhead 4.50
Direct labor 8.70
Total 26.45
Units produced cost of producing 38,000 = 38000* 26.45 = 1,005,100
Cost of buying 38,000 = 38,000 * 24.55 = 932,900
Cost saved = 1,005,100 - 932,900 =72,200
Answer:
135,000 transferred out under Weighted average method
Explanation:
W/A method:
equivalent units materials 10,000 + 2,000 = 12,000 units at 100%
material cost: 690,000 + 30,000 = 720,000
720,000 / 12,000 = 60
equivalent units conversion 10,000 + 500 = 10,500
conversion cost 22,500 + 765,000 = 787,500
787,500 / 10,500 = 75
75 + 60 = 135 cost per unit
10,000 x 135 = 135,000 transferred out
Answer:
CoV = 1.671875 rounded off to 1.67
Explanation:
The coefficient of variation (CoV) is a measure of volatility of an investment. It tells the volatility in comparison with the expected return from the investment. We can say that the CoV tells us the risk per unit of return as CoV is calculated by dividing standard deviation, which is a measure of risk, by the expected return of the investment.
CoV = SD / r
Where,
CoV = 0.107 / 0.064
CoV = 1.671875 rounded off to 1.67
Beginning Inventory January 1 220 80 $17,600
Purchase January 15 310 90 27,900
purchase January 24 270 110 29,700
Calculate the number and cost of goods available for sale.
Answer:
Number = 1,490
Cost of goods available for sale = $75,200
Explanation:
Computing the number as:
Number = (Beginning inventory + Purchases + Purchases) - Sales
Number = (1,220 + 310 + 270) - 310
Number = 1,800 - 310
Number = 1,490
Computing the cost of goods available for sale as:
Cost of goods available for sale = Total cost of beginning inventory + Total Cost of purchase + Total Cost of purchase
Cost of goods available for sale = $17,600 + $27,900 + $29,700
Cost of goods available for sale = $75,200
Answer:
A. Total grinding minutes required = 28,600 minutes
B.
Of the 4, product D offers the highest profitability per grinding minute.
A. $40,020 divided by 7,830 minutes = $5.11 per grinding minute
B. $62,640 divided by 9,860 minutes = $6.35 per grinding minute
C. $27,930 divided by 6,080 minutes = $4.60 per grinding minute
D. $32,760 divided by 4,830/minutes = $6.70 per grinding minute
Explanation:
Bruce corporation
A.
Step 1 identify Grinding minutes per unit of product
A = 2.70
B = 3.40
C = 3.20
D = 2.30
Step 2. Identify Production units through monthly demand units
A = 2,900
B = 2,900
C = 1,900
D = 2,100
Step 3. Determine total grinding units required to fulfill demand.
A = 2,900 x 2.70 = 7,830
B = 2,900 x 3.40 = 9,860
C = 1,900 x 3.20 = 6,080
D = 2,100 x 2.30 = 4,830
Total grinding minutes required = 28,600
B.
Product profitability
Step 1. Determine product cost
Differentiate the product Costs and variable selling costs per unit from the unit selling prices.
A = 75.00 - 60.10 - 1.1 = 13.80
B = 92.40 - 70.70 - 0.1 = 21.60
C = 86.30 - 69.40 - 2.20 = 14.70
D = 103.10 - 87.00 - 0.50 = 15.60
Step 2. Multiply the profitability per unit with volume demanded to determine absolute value of profits made
A = 2,900 x 13.80 = $40,020
B = 2,900 x 21.60 = $62,640
C = 1,900 x 14.70 = $27,930
D = 2,100 x 15.60 = $32,760
Total profit = $163,350.
Step 3./determine the profit per grinding minute. To evaluate which product makes best use of the grinding machine
A. $40,020 divided by 7,830 minutes = $5.11 per grinding minute
B. $62,640 divided by 9,860 minutes = $6/35 per grinding minute
C. $27,930 divided by 6,080 minutes = $4.60 per grinding minute
D. $32,760 divided by 4,830/minutes = $6.7 per grinding minute
Answer:
Dr interest expense $7,000
Dr notes payable $7,238
Cr cash $14,238
Explanation:
The first task is to compute interest expense on the loan in year 1 which is shown below:
interest expense=$100,000*7%
interest expense=$7,000
Principal repayment=repayment-interest repayment
Principal repayment=$14,238-$7,000=$7,238
The double entries are to debit interest expense and notes payable with $7,000 and $7,238 respectively while cash is credited with $14,238 as an outflow of cash.