To Develop a Pareto chart using this information the recommendations would you make:
Know more :
The correct answer to this open question is the following.
Unfortunately, the question does not attach the check sheet with the needed information.
However, we can say that the Pareto chart helps us understand where the priority is to focus on it. The Pareto chart is based on the 80%-20% rule. The Pareto chart says that 20% of the solutions help resolve 80% of the issues.
So Mary Beth Marrs, the manager of the apartment complex must focus on issues such as the parking lot, the ground, and the pool, to appease most of the people and diminish the complaints.
Answer:
B. Expected Return and Beta
Explanation:
The security market line displays the expected return of an individual asset as a function of it systematic risk (the diversifiable risk) as identified by beta if an asset is correctly priced it lies on the SML and if it lies above the SML it is undervalued because they yield a higher return for a given amount of risk and if it lies below the SML it is overvalued because for a given amount of risk it yield a lower return.
Danette uses a vehicle to deliver US mail to people who live in a city.
Gavin was elected as a city council member in his hometown.
Vito works in a US embassy in China helping Americans with paperwork.
Answer:
a and c
Explanation:
did it on edge 2020
Answer:
A and C! edge 2020!
Explanation:
Answer:
Possible outcome of stock price at end of 6 months (0.5 years)
Outcome 1:
Stock price = 35
Strike price = 45
Payoff call = max{ST - K,0} = max{35-45,0} = 0
Present value =
PV = 0/(1+5%)^0.5 = 0
Outcome 2:
Stock price = 49
Strike price = 45
Payoff call = max{ST - K,0} = max{49-45,0} = 4
Present value =
PV = 4/(1+5%)^0.5 = 3.903
Probability of both outcomes = 0.5
Value of call option = 0.5*0 + 0.5*3.903 = 1.95
Short sale arbitrage opportunity:
Short the stock and buy a call option. Invest the proceeds at 5% for 6 months:
Short stock = +41.6
long call = -1.95
Proceeds = 41.6 - 1.95 = 39.65
Amount after 6 months = 39.65*(1+5%)^0.5 = 40.629
Case 1:
Stock price = 35
Payoff from long call = 0
Buy the stock at market price and close the short stock position = -35
Total payoff = 40.629 - 35 = 5.629
Case 2:
Stock price = 49
Payoff from long call = 49 - 45 = 4
Buy the stock from market price and close the short stock position = -49
Total payoff = 40.629 + 4 - 49 = -4.3708
Present value of payoff from both cases = (0.5*5.629 + 0.5*(-4.3708))/(1+5%)^0.5
= 1.2581/1.0246 = 1.2277
Arbitrage payoff = 1.2277
Answer:
The short sale proceeds in an arbitrage strategy is 1.2277
Explanation:
From the question given,
The Possible outcome of stock price at end of 6 months (0.5 years)
The Outcome is:
The Stock price = 35
The Strike price = 45
The Payoff call = max(ST - K,0) = max(35-45,0) = 0
The Present value = PV = 0/(1+5%)^0.5 = 0
The possible Outcome 2:
The Stock price = 49
The Strike price = 45
The Payoff call = max{ST - K,0} = max{49-45,0} = 4
The Present value =
PV = 4/(1+5%)^0.5 = 3.903
Then,
The Probability of both outcomes = 0.5
Value of call option = 0.5*0 + 0.5 x 3.903 = 1.95
Therefore, the Short sale arbitrage opportunity is:
The Short the stock and buy a call option.
Invest the proceeds at 5% for 6 months:
Short stock = +41.6
long call = -1.95
Proceeds = 41.6 - 1.95 = 39.65
Amount after 6 months = 39.65*(1+5%)^0.5 = 40.629
The Case 1:
Stock price = 35
Payoff from long call = 0
Buy the stock at market price and close the short stock position = -35
The Total payoff = 40.629 - 35 = 5.629
For Case 2:
Stock price = 49
Payoff from long call = 49 - 45 = 4
Buy the stock from market price and close the short stock position = -49
Total payoff = 40.629 + 4 - 49 = -4.3708
The Present value of payoff from both cases = (0.5*5.629 + 0.5*(-4.3708))/(1+5%)^0.5
= 1.2581/1.0246 = 1.2277
Then the Arbitrage payoff = 1.2277
b. If production on a batch begins when there is no inventory of heating elements on hand, how much inventory will be on hand 2 days later? Number of inventory
c.What is the average inventory of elements, assuming each production cycle begins when there are none on hand? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number.) Average inventory
d. The same equipment that is used to make the heating elements could also be used to make a component for another of the firm’s products. That job would require 3 days, including setup. Setup time for making a batch of the heating elements is a half day. Is there enough time to do this job between production of batches of heating elements?
i. No
ii. Yes
Answer:
(a) 93.85 batches of heating elements are produced annually
(b) 1725
(c) 863
(d) Yes
Explanation:
(a) Daily production rate is 860 units
Annual (251 days) production rate is = 251×860 = 215860 units
In a batch, 2300 units are produced
215860 units are produced in (215860 ÷ 2300) = 93.85 batches
(b) In 251 days, 93.85 batches are produced
In 2 days, (93.85×2)÷251 is produced = 0.75 batch
1 batch = 2300 units
0.75 batch = 0.75×2300=1725 units
(c) 0.75 batch is produced in 2days
1 batch is produced in 2/0.75days
Average= (2300×0.75)÷2= 863
The company produces approximately 93.85 batches of heating elements annually, has an inventory of 1,060 units two days after production, and maintains an average inventory of 1,150 units. Furthermore, there is enough time to produce other products between batches of heating element production.
To solve this problem, we first need to understand the company's production and consumption rates of the heating elements for their hair dryers.
a. The company produces elements at a rate of 860 per day and runs 251 days per year. Thus, they produce around 215,860 elements annually. As they produce elements in batches of 2,300, the number of batches produced annually will be 215,860 divided by 2,300, which is approximately 93.85. So, the company produces about 93.85 batches of heating elements annually.
b. Two days after the production of a batch, the company will have produced 2 * 860 = 1,720 elements but used 2 * 330 = 660, thus having an inventory of 1,060 units.
c. To calculate the average inventory, we take the sum of the maximum and minimum inventory (2,300 and 0, respectively) and divide by 2, leading to an average inventory of 1,150 units.
d. The time between production of batches of heating elements is the total quantity in a batch divided by the net increase per day (860-330). This equals 2,300/(860-330) approximately 4.8 days. Given that the other product takes 3 days to make, including setup, there is enough time to produce it between batches of heating elements.
#SPJ12
March $29,000
April $19,000
May $25,000
June $24,000
The company expects 70% of its sales to be credit sales and 30% for cash. Credit sales are collected as follows: 25% in the month of sale, 67% in the month following the sale with the remainder being uncollectible and written off in the month following the sale. The budgeted accounts receivable balance on May 31 is:
a. $22,320.
b. $18,750.
c. $13,125.
d. $11,725.
Answer:
Option (c) is correct.
Explanation:
It is assumed that all the sales cash and credit up to the month of April will be adjusted before 31st may.
Any receivables remaining as on 31st May are related to the sales of May only.
May Sales = $25,000
Out of which Cash sales adjusted in the same month:
= 30% of May sales
= 30% × 25,000
=$7,500
Remaining credit sales:
= May sales - Cash sales
= $25,000 - $7,500
= $17,500
Out of which 25% i.e. $4,375 received in May only.
The budgeted accounts receivable balance on May 31 is:
= Remaining credit sales - Received 25% in May
= 17,500 - 4,375
= $13,125
Answer:
Direct material= $340
Explanation:
Giving the following information:
Direct labor $540
Beginning work in process inventory $330
Ending work in process inventory $420
Cost of goods manufactured $1620
Manufacturing overhead $830
To calculate the direct material used in production, we need to use the following formula:
cost of goods manufactured= beginning WIP + direct materials + direct labor + allocated manufacturing overhead - Ending WIP
1,620= 330 + DM + 540 + 830 - 420
Direct material= $340