Answer:
Explanation:
Own price elasticity of demand is the degree of the responsiveness of the quantity demanded due to some change in price, keeping other factor constant. Price elasticity of demand on a linear demand curve will fall continuously as the curve slopes.
The four reasons are:
1. Medical aid is enivatble: Because medical services are a necessity for every human beings to live a healthy life, and if their is high change in price with respect to quantity demanded, person cannot ignore to take medical services in bad times or when seriously ill.
2. Comparing the actual size of the population, the number of doctors are compartively less.
3. The services of medical cannot be prolonged or postponed.
4. Love among people- One can be miser in food and clothing, but in diseases they have to take medical help and people will put in the whole money to save his closer one's life, this is the love we people have.
b. $20,600 favorable.
c. $26,000 favorable.
d. $3,200 unfavorable.
e. $52,600 unfavorable.
Answer:
a. $32,000 unfavorable
Explanation:
The computation of the direct labor efficiency variance for October is shown below:-
Direct labor efficiency variance = (Standard hours for actual production - Actual hrs) × Standard rate per hour
= (5,700 × 2 - $234,000 ÷ $18.00) × $20
= (11,400 - $13,000) × $20
= $1,600 × $20
= $32,000 unfavorable
Therefore for computing the direct labor efficiency variance for October we simply applied the above formula.
Answer:
Explanation:
X001 Sales volum = 3000*$20 = $60,000
X002 Sales volum = 3000*$10 = $30,000
Total $90,000
Allocated to X002 based on sales volum is 33.33% (30,000/90,000) of the 60,000, which is $20,000
Cost per unit of X002 is $6.67 ($20,000/3,000). Sells 1000 units, $6.67*1000 = $6670.
Gross profit = Revenue $10,000 - Cost $6670 = $3330 in gross profit
Answer:
$3,333
Explanation:
Using the maximum revenue achievable as cost allocation basis, we can then proceed as follows:
Knife X001 maximum achievable revenue = $20 × 3,000 = $60,000
Knife X001 achievable maximum revenue = $10 × 3,000 = $30,000
Total maximum achievable revenue = $60,000 + $30,000
Weight of Knife X001 = 60,000/90,000 = 0.67
Weight of Knife X002 = 30,000/90,000 = 0.33
Total cost allocated to Knife X001 = 0.67 × 60,000 = $40,000
Total cost allocated to Knife X002 = 0.33 × 60,000 = $30,000
Unit cost of Knife X001 = $40,000/3,000 = $13.33
Unit cost of Knife X002 = $20,000/3,000 = $6.67
Revenue from Knife X002 1,000 units sold = $10 × 1,000 = $10,000
Cost of Knife X002 1,000 units sold = $6.67 × 1,000 = $6,667
Gross profit from Knife X002 1,000 units sold = $10,000 - $10,000 – $6,667 = $3,333.
Therefore, amount of gross profit which Colicchio Corporation should recognize is $3,333 if 1,000 units of Knife X002 is sold.
n = 30
i = 6%
Cash Flow Amount Present Value
Interest $111,300,000 $74,454,240
Principal $100,000,000 $13,137,000
Price of bonds $87,591,240
Answer:
Bond Price = $97.4457408 million rounded off to $97.45 million
Explanation:
To calculate the price of the bond today, we will use the formula for the price of the bond. We assume that the interest rate provided is stated in annual terms. As the bond is an annual bond, the coupon payment, number of periods and annual YTM will be,
Coupon Payment (C) = 113 million * 0.05 = 5.65 million
Total periods (n) = 30
r or YTM = 0.06 or 6%
The formula to calculate the price of the bonds today is attached.
Bond Price =5.65 * [( 1 - (1+0.06)^-30) / 0.06] + 113 / (1+0.06)^30
Bond Price = $97.4457408 million rounded off to $97.45 million
The price of the bonds issued by Interlink Communications on December 31, 2021, is $87,591,240. This is calculated by adding the present value of the annual interest payments and the present value of the principal, both discounted at the market rate of 6%.
Interlink Communications issued 5% of the stated rate bonds with a face amount of $113 million on December 31, 2021. The bonds matured on December 31, 2051. To calculate the price of the bonds, we need to calculate the present value (PV) of the interest (5% x $113 million) and the principal ($113 million), both discounted at the market rate of interest (6%).
The bonds pay $5.65 million (5% x $113 million) annually. The PV of these payments is $74,454,240 based on the table given where n=30 and i=6%. The PV of the principal, the $113 million due at the end of the bond's term, is $13,137,000, again using the table values where n=30 and i=6%. So, the price of the bonds on December 31, 2021 is the sum of the PV of the interest and the PV of the principal, which is $87,591,240.
#SPJ3
Answer:
d. For each $18,000 payment that Iris receives, she can exclude $15,000 ($150,000/$180,000 × $18,000) from gross income.
Explanation:
The life insurance proceeds of $150.000 are excluded from Iri's gross income. The income proportion of each annuity payment is $3.000 (18.000 - 15.000 recovery of capital). Which will be included in gross income.
The recovery of capital of each annuity payment is $15.000 [(150.000/180.000]. Which will be excluded.
Answer:
A $740 cable bill for them to be able to watch shows and have internet.
Explanation: