Answer:
-2x
Step-by-step explanation:
Answer:
196
Step-by-step explanation:
Answer: He would pay $7.97 for the bagel.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Number of dozen bagels he brought to school = 1.5
Cost of a dozen = $5.98
Total cost of 1.5 dozen bagels he brought to school is given by
According to question, he used a coupon that took $1.00 off of the total .
so, it becomes
Hence, he would pay $7.97 for the bagel.