What value of x makes the equation 7^15⋅7^4=7x true?

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

To find the value of x that makes the equation 7^15 * 7^4 = 7^x true, you can use the properties of exponents.

In this case, you can apply the rule that when you multiply two numbers with the same base, you can add their exponents. So, for the equation:

7^15 * 7^4 = 7^x

You can combine the exponents on the left side:

7^(15 + 4) = 7^x

Now, you have:

7^19 = 7^x

For these two exponential expressions to be equal, the exponents must be equal:

x = 19

So, the value of x that makes the equation true is x = 19.


Related Questions

100 POINTS PLEASE HELP ON HW
4 tons of cement cost $480.00. What is the price per pound?
Which one does not belong? Explain your reasoning.y = 4x + 3y = -4x + 5y = 1/4x + 5y = 4x - 5
3+ 6 x{( 15 +9)=3-2}. Rajah got 49 while Obet got 39. Whose answer was correct? Prove your answer.asap i need it pls i need solution​
The average sales per customer at a home improvement store during the past year is $75 with a standard deviation of $12. The probability that the average sales per customer from a sample of 36 customers, taken at random from this population, exceeds $78 is:

Find sin (A-B) if sin A = 4/5 with A between 90 and 180 and if cos B = 3/5 with B between 0 and 90

Answers

Answer:

sin(A-B) = 24/25

Step-by-step explanation:

The trig identity for the differnce of angles tells you ...

sin(A -B) = sin(A)cos(B) -sin(B)cos(A)

We are given that sin(A) = 4/5 in quadrant II, so cos(A) = -√(1-(4/5)^2) = -3/5.

And we are given that cos(B) = 3/5 in quadrant I, so sin(B) = 4/5.

Then ...

sin(A-B) = (4/5)(3/5) -(4/5)(-3/5) = 12/25 + 12/25 = 24/25

The desired sine is 24/25.

Find the discounted price:
$150 table; 40% discount

Answers

Answer:

$60

Step-by-step explanation:

40% of 150=60

40 × 150= $60

100 1

150 x 40% = 60 (discount amount)
150 - 60 = $90 (discounted price) [Answer]

A store sells ice cream with assorted toppings. They charge $$$3.00 for an ice cream plus $$50 cents per ounce of toppings.How much does an ice cream cost with $$11 ounces of toppings?

Answers

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

so if its $3 for an ice cream plus .50 cents per ounce all you have to do is 11 x 0.50 witch would equal $ 5.50.

Approximate the logarithm using the properties of logarithms, given logb 2 ≈ 0.3562,

logb 3 ≈ 0.5646,
and
logb 5 ≈ 0.8271.
(Round your answer to four decimal places.)
㏒b(2b^3)

Answers

Final answer:

By using the properties of logarithms, namely ㏒b(a * c) = ㏒b(a) + ㏒b(c) and ㏒b(a^p) = p * ㏒b(a), we find the  approximation of the logarithm ㏒b(2b^3) to be 3.3562.

Explanation:

To approximate the value of ㏒b(2b^3), we can use the properties of logarithms. The first one is that ㏒b(a * c) = ㏒b(a) + ㏒b(c), where a and c are the numbers we wish to find the logarithm of. We can apply this property to your given expression as follows:

  • ㏒b(2b^3) = ㏒b(2) + ㏒b(b^3).

The second logarithmic property we need is that ㏒b(a^p) = p * ㏒b(a), where a is the base, and p is the exponent. We can apply this property to the second term on the right side:

  • ㏒b(b^3) = 3 * ㏒b(b).
  • Since ㏒b(b) is equal to 1 (because b raised to the power of 1 is b), then our equation becomes:
  • ㏒b(2b^3) = ㏒b(2) + 3.

Now, we can substitute the values given for ㏒b(2), which is 0.3562:

  • ㏒b(2b^3) = 0.3562 + 3 = 3.3562.

So, approximating ㏒b(2b^3) to four decimal places, we get 3.3562.

Learn more about Logarithms here:

brainly.com/question/37245832

#SPJ3

que representa Laos hombres con relacion al total

You are making a 2 ingredient trail mix with almonds and raisins. There is a 5:7 ratio of almonds to raisins. How many ounces of almonds would be in a 3-pound bag of this trail mix? (There are 16 ounces in 1 pound.) *​

Answers

Answer:

There would be 20 ounces of almonds in the bag

Step-by-step explanation:

System of Equations

To solve the problem, we'll set up these two variables:

x = ounces of almonds

y = ounces of raisins

The ratio of almonds to raisins in the trail mix is 5:7, thus:

\displaystyle (x)/(y)=(5)/(7)

Cross-multiplying:

7x=5y         [1]

A 3-pound bag of this trail mix contains 3*16=48 ounces that include almonds and raisins, thus:

x + y = 48      [2]

Multiplying [2] by 5:

5x + 5y = 240

Substituting from [1]:

5x + 7x = 240

12x = 240

x = 240/12

x = 20

There would be 20 ounces of almonds in the bag

The admission fee at an amusement park is $1.50 for children and $4 for adults. On a certain day,276 people entered the park, and the admission fees collected totaled 664.00 dollars. How many
children and how many adults were admitted?
Your answer is
number of children equals____
number of adults equals____

Answers

Is there answer choices?