5/9 of 100?
Thanks!
Place the figures in order from least surface area to greatest surface area.
Answer:
Figure 1's surface area: 550
Figure 2's surface area: 530
Figure 3's surface area: 790
So, the order of the figures' surface areas is: Figure 2 < Figure 1 < Figure 3.
Step-by-step explanation:
Bearing in mind that the surface area of a 3D object is the total area of its surface (that is the sum of the areas of its faces), we can count the number of distinct shapes in each figure, calculate their areas and add them up. Be careful not to add the faces that are "inside".
Figure 1
Its surface area consists of 13 squares of 5x5and 3 rectangles of 15x5. So, its surface area is (13x25 + 3x75)
Figure 2
Its surface area consists of 6 squares of 5x5, 3 rectangles of 17x5, 1 rectangle of 13x5 and 2 triangles of base 12 feet and height 5 feet. So, its surface area is (17x5x3+6x5x5+13x5+12x5x2:2)
Figure 3
Its surface area consists of 2 rectangles of 12.5x5, 1 rectangle of 11x5, 2 triangles of base 12 feet and height 5 feet, 1 rectangle of 11x13, 2 rectangles of 12.5x11 and 1 rectangle of 12x11.
So, its surface area is (2x12.5x5+11x5+2x12x5:2+11x13+2x12.5x11+12x11)
Answer:
Least surface area to greatest surface area:
Blue - Red - Green
Step-by-step explanation:
All the surfaces of the shapes are rectangles, then their surface is computed as:
Surface = Length*Width
Blue figure
Area of the top:
5*5 + 5*5 + 5*5 + 5*5 + 5*5 = 125 ft^2
Area of the sides:
2*(5*10) = 100 ft^2
Area of the bottom:
10*5 = 50 ft^2
Area of the front and the back
2*(5*5 + 15*5) = 200 ft^2
Total: 125 + 100 + 50 + 200 = 475 ft^2
Red figure
Area of the top:
5*5 + 13*5 = 90 ft^2
Area of the left side:
5*10 = 50 ft^2
Area of the right side:
5*5 = 25 ft^2
Area of the bottom:
17*5 = 85 ft^2
Area of the front and the back:
2*(17*5 + 12*5/2 + 5*5) = 280 ft^2
Total: 90 + 50 + 25 + 85 + 280 = 530 ft^2
Green figure
Area of the top:
12.5*11 + 13*11 = 280.5 ft^2
Area of the left side:
11*5 = 55 ft^2
Area of the bottom:
(12.5+12)*11 = 269.5 ft^2
Area of the front and the back:
2*(12.5*5 + 12*5/2) = 185 ft^2
Total: 280.5 + 55 + 269.5 + 185 = 790 ft^2
2. which of the following rules apply to the pattern shown below 8,16,24,32
3. Find the missing term 75,67,59,___,43,45
4. The rule for a pattern is given below start with 96 and divide by 2 repeatedly which two numbers would not be in a term for this pattern
32
24
16
3
A sequence is an ordered list of elements with a specific pattern.
1 answer - The next two terms are 3072 and 12288.
2 answer - The terms are multiples of 8
3 answer - The missing term is 51.
4 answer - The number that is not in the pattern is 32 and 16.
A sequence is an ordered list of elements with a specific pattern.
We have,
1.
12, 48, 192. 768
We see that the next term is a multiple of 4 of the previous term.
12 x 4 = 48
48 x 4 = 192
192 x 4 = 768
768 x 4 = 3072
3072 x 4 = 12288
The next two terms are 3072 and 12288.
2.
8, 16. 24. 32
The terms are multiples of 8.
8x1 = 8
8x2 = 16
8x3 = 24
8x4 = 32
3.
75, 67, 59, __, 43, 35
75 - 8 = 67
67 - 8 = 59
59 - 8 = 51
51 - 8 = 43
43 - 8 = 35
The missing term is 51.
4.
96 / 2 = 48
48/2 = 24
24/2 = 12
12/2 = 6
6/2 = 3
We see that we have 48, 24, 12, 6, and 3 in the pattern.
The number that is not in the pattern is 32 and 16.
Thus,
1 answer - The next two terms are 3072 and 12288.
2 answer - The terms are multiples of 8
3 answer - The missing term is 51.
4 answer - The number that is not in the pattern is 32 and 16.
Learn more about sequence here:
#SPJ2
B. 1391.3 km
C. 264.4 km
D. 132.2 km