4 times what equals 276?

Answers

Answer 1
Answer: Just divid
276/4 = 69
So it's 69
Answer 2
Answer: 276 / 4 = X
69 IS X
Happy to Help!

Related Questions

Jeremy had 36 community concert tickets to sell. he sold 2/3 of the tickets.
Will the sum of two linear expressions each with an x-term , always,sometimes,or never have an x-term ? Explain your reasoning
What fraction of a full turn is one degree
Margie bought 3 identical sweaters for a totaal of $114. She saved $18 by buying the 3 sweaters on sale rather than at the regular price. What is the regular price of each sweater?
sally is having party. the first time the doorbell rings one person enters. if each time the door bell rings a group enters that has two more people than the group before how many people had entered the 1,2,3,4,5,6

How can greatest common factors and least common multiples help you work with fractions ?

Answers

They help you by helping to find equivalent fractions. ;-)

Bonnie and some friends went to an amusement park. They bought rve of thesame lunches and 3 desserts and spent a total of $60.25 on the food. Eachdessert costs $5.25 less than one of the lunches.a. Detine a variable: Write an equation that can be used to find the cost oflunch.b. Solve the equation to find the cost of a lunch.en5.2

Answers

Let the variable be the cost of the lunch: x

so they bought 5 lunches: 5x
deserts are cheaper than lunches; they cost:
x-5.25
So together they paid:
5x+3*(x-5.25)=60.25

(we know how much they paid, so we can make an equation)

Let's remove the bracket:
5x+3*x-15.75=60.25

8x-15.75=60.25//we add 15.75 to both sides:
8x=76
and divide by 8:
x=9.5

So each lunch costs 9.5 dollars!


Suppose a square is 1/4. draw each of the following. 1,1 1/2, 2

Answers

you have to multiply 1/4 by something so you can get to the number that is telling you to draw.

PLEASE HELP!!!!Complete the equation for the linear function whose graph contains the points

(−1, −2) and (3, 10).



y +__ = __(x + 1)

Answers

Hi 
A(-1,-2)
B(3,10)

Firstly I will find slope of this linear function:
m=(y-yo) / (x-xo)

m=(-2-10)/(-1-3)
m=-12/-4
m=3

Replacing A(-1-2) :
(y-yo)=m(x-xo)

y+2 =3(x+1) 

:D

Apples cost $2.20 per kilogram. Samuel need 500 grams of apples to put in a fruit salad. How much will he need to buy

Answers

I have recently learned how to do this...
The method goes...
K  H  D  _  d  c  m
i    e   e  u   e  e  i
l    c   c  n   c  n  l
o   t    a  i     i  t   l
    a        t       i    i

Meaning... that to convert it from kilograms to grams you will move the decimal point backwards three.

Jessica is making 2 loaves of banana bread. She needs 3/4 cup of sugar for each loaf. Her measuring cup can only hold 1/4 cup of sugar. How many times will Jessica need to fill the measuring cup in order to get enough sugar for both loaves of bread?

Answers

3/4*2
=6/4
6/4/1/4
=6/4*4
=6
so 6 pours

Answer:

6 times


Explanation:

1- getting the number of times required for one loaf:

We know that:

The loaf requires 0.75 of a cup of sugar

The cup can hold 0.25 cup of sugar

To know the number of times required to get the needed amount, we will simply do cross multiplication as follows:

1 time ................> 0.25 of a cup

?? times ..........> 0.75 of a cup

Number of times for one loaf = (0.75*1)/(0.25) = 3 times


2- getting the number of times required for two loaves:

We have calculated that one loaf requires filling the measuring cup 3 times, this means that:

2 loaves would require filling the cup 2*3 = 6 times


Hope this helps :)