Your portfolio has provided you with returns of 8.6 percent, 14.2 percent, -3.7 percent, and 12.0 percent over the past four years, respectively. what is the geometric average return for this period?

Answers

Answer 1
Answer: First you have to add all four of your numbers, 8.6+14.2+ -3.7+ 12=31.1. Then you divide your answer by 4, the number of numbers you added, and you get your answer of 7.775.

Related Questions

Mrs. Ramiriz is making pies to sell at the local farmer’s market. It costs her $5 to make each pie, plus a one-time cost of $30 for baking supplies. She plans to sell the pies for $12 each. Which equation can be used to find the number of pies she needs to sell to break even?
Assuming that fill in the following table.​
What is 1 2/3 as an improper fraction
Kareem Abdul-Jabbar scored a total of 38,387 points in his basketball career. What are Kareem's total points rounded to the nearest thousand?
Can someone help me with this question and explain it?

Marco's bedroom is a square that one side is 7 1/2 feet. Marco wants to come in at five carpet how many square feet of carpet will be needed for the bedroom.

Answers

Answer:11.25 square feet of each carpet will be needed for the bedroom.

Step-by-step explanation:

The formula for determining the area of a square is expressed as

Area = length^2

Marco's bedroom is a square that one side is 7 1/2 feet. Converting

7 1/2 feet to improper fraction, it becomes 15/2 feet.

Therefore, the area of Marco's bedroom would be

(15/2)^2 = 225/4 = 56.25 square feet.

Marco wants to come in at five carpet. It means that the number of square feet of each carpet that will be needed for the bedroom is

56.25/5 = 11.25

Fish are sold at 10 for $8.64. What will be the cost of 16 fish

Answers

The cost of 16 fish would be $13.824.

How to determine What will be the cost of 16 fish

To find the cost of 16 fish, we can set up a proportion based on the given information:

10 fish cost $8.64

So, 1 fish would cost $8.64 / 10 = $0.864

Now, we can find the cost of 16 fish:

Cost of 16 fish = 16 × $0.864 = $13.824

Therefore, the cost of 16 fish would be $13.824.

Learn more about proportion at brainly.com/question/1496357

#SPJ3

8.64/10 = 0.864 per fish

.864 x 16 = $13.82

For the love of God help me !! I'm desperate for it tomorrow

Answers

D:5x-2>0 \wedge x>0 \wedge x-1>0\nD:5x>2 \wedge x>0 \wedge x>1\nD: x>(2)/(5) \wedge x>1\nD:x>1\n\log_2(5x-2)-\log_2x-\log_2(x-1)=2\n\log_2(5x-2)/(x(x-1))=\log_24\n(5x-2)/(x(x-1))=4\n4x(x-1)=5x-2\n4x^2-4x=5x-2\n4x^2-9x+2=0\n4x^2-x-8x+2=0\nx(4x-1)-2(4x-1)=0\n(x-2)(4x-1)=0\nx=2 \vee x=(1)/(4)\n(1)/(4)\not \in D \Rightarrow \boxed{x=2}
\log_2(5x - 2) - \log_2 x - \log_2(x - 1) = 2
\log_2 ( (5x - 2)/(x(x-1)) ) = 2
\log_2 ( (5x - 2)/(x(x-1)) ) = \log_2 4
(5x - 2)/(x(x-1)) = 4
5x - 2 = 4x(x - 1)
5x - 2 = 4x^2 - 4x
0 = 4x^2 - 9x + 2
0 = (4x - 1)(x - 2)
\implies x = 2 \text{ or } x = (1)/(4)

By putting one quarter into the equation we can see that it cannot work in any way involving real numbers as \log_2 ( (1)/(4) - 1) would be log of a negative number, so x = 2.

How do you divide A number with a remainder

Answers

We set up our problem with the long division symbol or the long division bracket. ...Divide the first number of the dividend by the divisor. ...The whole number result, 0, is placed on top to start the quotient. ...Next, subtract the bottom number from the top. ...Next, we bring down the next number of the dividend. hope i helped

Cristina bought a bag of coffee for $8.47. The weight of the bag was 7/8 of a pound. What was the price, per pound, of the coffee?

Answers

~For this problem, you need to divide. 
~The easy way that I think might help you is if you change the fraction into a decimal. 
 
(7)/(8) = 0.875
  
Now divide $8.47 by 0.875
(8.47)/(0.875) = 9.68
     
     The price per pound of the coffee was $9.68

$8.47/ (7/8 pound)= $9.68/pound.

The price of the coffee is $9.68/pound~

Solve for X in y=12x-5

Answers

y=12x-5\n\n12x-5=y\ \ \ \ /+5\n\n12x-5+5=y+5\n\n12x=y+5\ \ \ \ /:12\n\nx=(y+5)/(12)\n\nx=(y)/(12)+(5)/(12)\n\nx=(1)/(12)y+(5)/(12)