Answer:
Explanation:
The current contained within the width of a thin ring concentric is 18.1 x 10⁻⁶A
This is defined as electric charges moving through an electric conductor or space.
Current density of J(r) = Br, where B = 2.35 x 10⁵ A/m³.
I = Jₓ A
where I is current, A is area and J is current density
A= 2rΔr
where 2r = circumference, Δr = width,
Substitute the values into the equation.
I=J(2rΔr)
I=2Br^2Δr
I= 2(2.35 x 10⁵)(1.2 x 10⁻³)^2(11.5 x 10⁻⁶)
= 18.1 x 10^-6 A
Read more about Current here brainly.com/question/25922783
Answer:
18.1 x 10^-6 A
Explanation:
A cylindrical wire carries a current density of J(r) = Br, where B = 2.35 x 10^5 A/m^3, to find the current within a certain area we multiply the current density with the are of this area:
I = J*A
for a ring with r distance from the center and width Δr, where Δr<< r, the area is:
A= 2rΔr
where 2r is the circumference and Δr is the width, substitute to get:
I=J(2rΔr)
I=2Br^2Δr
substitute with the given values to get:
I= 2(2.35 x 10^5)(1.2 x 10^-3)^2(11.5 x 10^-6)
= 18.1 x 10^-6 A
Answer:
The average upward force exerted by the water is 988.2 N
Explanation:
Given;
mass of the diver, m = 60 kg
height of the board above the water, h = 10 m
time when her feet touched the water, t = 2.10 s
The final velocity of the diver, when she is under the influence of acceleration of free fall.
V² = U² + 2gh
where;
V is the final velocity
U is the initial velocity = 0
g is acceleration due gravity
h is the height of fall
V² = U² + 2gh
V² = 0 + 2 x 9.8 x 10
V² = 196
V = √196
V = 14 m/s
Acceleration of the diver during 2.10 s before her feet touched the water.
14 m/s is her initial velocity at this sage,
her final velocity at this stage is zero (0)
V = U + at
0 = 14 + 2.1(a)
2.1a = -14
a = -14 / 2.1
a = -6.67 m/s²
The average upward force exerted by the water;
Therefore, the average upward force exerted by the water is 988.2 N
d1=_____m
Part B:
d2=______m
Answer:
Explanation:
In projectile motion , range of projectile is given by the expressions
R = u²sin2θ / g
where u is velocity of projectile.
u = 27 m/s θ = 50
12 = 27² sin 2θ / 9.8
sin 2θ = .16
θ = 9.2 / 2
= 4.6
When we place 90- θ in place of θ , in the formula of range , we get the same value of projectile. hence at 85.4 ° , the range will be same.
Answer:
0.158 A.
Explanation:
Mass of gold deposited = 3 x 10^-3 kg
= 3 g
Molar mass = 196 g/mol
Number of moles = 3/196
= 0.0153 mol.
Faraday's constant,
1 coloumb = 96500 C/mol
Quantity of charge, Q = 96500 * 0.0153
= 1477.04 C.
Remember,
Q = I * t
t = 2.59 hr
= 2.59 * 3600 s
= 9324 s
Current, I = 1477.04/9324
= 0.158 A.
0.158A
Using Faraday's first law of electrolysis which states that the mass(m) of a substance deposited or liberated at any electrode is directly proportional to the quantity of charge or electricity (Q) passed. i.e
m ∝ Q
m = Z Q
Where;
Z is the proportionality constant called electrochemical equivalent.
Faraday also observed that when 1 Faraday of electricity is equivalent to 96500C of charge.
Also,
Quantity of charge (Q), which is the product of current (I) passing through and the time taken (t) for the electrolysis, is given by;
Q = I x t; ----------------------(i)
With all of these in place, now let's go answer the question.
Since the gold ions carry one elementary unit of positive charge, now let's write the cathode-half reaction for gold (Au) as follows;
Au⁺ + e⁻ = Au ---------------------(ii)
From equation (ii) it can be deduced that when;
1 Faraday (96500C) of electricity is passed, 1 mole of Au forms ( = 197 grams of Au) [molar mass of Au = 197g]
Then, 3.00 x 10⁻³ kg (= 3 g of Au) will be formed by 3g x 96500C / 197g = 1469.5C
Therefore, the quantity of charge (Q) deposited is 1469.5C
Substitute this value (Q = 1469.5C) and time t = 2.59h (= 2.59 x 3600 s) into equation (i);
Q = I x t
1469.5 = I x 2.59 x 3600
1469.5 = I x 9324
Solve for I;
I = 1469.5 / 9324
I = 0.158A
Therefore, the current in the cell during that period is 0.158A
Note:
1 mole of gold atoms = 176g
i.e the molar mass of gold (Au) is 176g
Calculate BE/A, the binding energy per nucleon, for 2H in megaelecton volts per nucleon
Answer:
0.88 MeV/nucleon
Explanation:
The binding energy (B) per nucleon of deuterium can be calculated using the following equation:
Where:
Z: is the number of protons = 1
N: is the number of neutrons = 1
: is the proton's mass = 1.00730 u
: is the neutron's mass = 1.00869 u
M: is the nucleu's mass = 2.01410
A = Z + N = 1 + 1 = 2
Now, the binding energy per nucleon for ²H is:
Therefore, the binding energy per nucleon for ²H is 0.88 MeV/nucleon.
I hope it helps you!
The binding energy per nucleon for 2H (deuterium) is 1.1125 MeV per nucleon.
The binding energy per nucleon, or BE/A, can be calculated by dividing the total binding energy of the nucleus by the number of nucleons. To calculate the BE/A for 2H (deuterium), we need to know the total binding energy and the number of nucleons in deuterium. The total binding energy of deuterium is approximately 2.225 MeV (megaelectron volts) and the number of nucleons is 2. Therefore, the BE/A for 2H is 2.225 MeV / 2 = 1.1125 MeV per nucleon.
#SPJ11