Answer:
When the United States goes into recession - China's aggregate demand suffers greatly, meaning that it is reduced. This is because China is an important exporter of goods to the United States, so the exports element of Aggregate Demand will fall, bringing down Aggregate Demand as a whole.
When Japanese and European firms establish new plants in China - Chinese aggregate demand increases because more private investment from abroad arrives in the country, not only benefiting the Japanese owners, but also Chinese workers in the form of wages, Chinese companies in the form of more domestic consumption, and the Chinese government in the form of more tax revenue.
when the Chinese yuan strengthens against the U.S. dollar? - Aggregate demand will probably fall because a stronger yuan will decrease Chinese exprots, and increase American imports to China, and imports are not part of the Aggregate Demand calculation.
Answer:
The depreciation expense for Year 1 is $9880
Explanation:
The cost of equipment to be recorded in the books is the price at which it was purchased and the cost incurred to bring it to intended use that is the installation cost. Thus, the cost of the equipment in the books will be recorded as,
Equipment = 88000 + 4000 = $84000
The insurance and maintenance are recurring expenses and are not capitalized.
The depreciation rate under units of production method is,
Depreciation rate = (cost - salvage value) / estimated useful life in units
Depreciation rate = (84000 - 8000) / 100000 = $0.76 per unit
The depreciation expense for Year 1 = 0.76 * 13000 = $9880
Answer:
$10,920
Explanation:
Cost of equipment = List price of equipment + Cost of installation and testing
$88,000 + $4,000 = $92,000
Salvage value = $8,000
Depreciation cost of equipment = Cost of equipment - salvage value
$92,000 - $8,000 = $84,000
Estimated unit of production = 100,000 units
Year 1 units produced = 13,000 units
Depreciation = $84,000 * 13,000 / 100,000
= $10,920
b. $262,271,520.
c. $357,739,200.
d. $95739200.
e. $160,876,800.
f. $249,782,400.
Answer:
Option C is correct
Annual sales figure =$ 357,739,200
Explanation:
Annual sales figure for Winnebago corp after the introduction f the new portable campers would be the sum of the annual sales figure for motor homes, luxury homes (after the introduction of new product) and the camper.
Note that the only the impact of the introduction of the new product would be considered on sales would . The existing sales figures are not not relevant because they are not incremental.
Also,any reduction in sales figure as result of the introduction of a new product would be deducted.
These explanations are incorporated into the analysis below:
Product type Quantity Price Sales figure ($'000)
Motor homes 3780 37,800 142,884
Luxury homes 756 71,400 (53,978.4)
Camper 15,969 (10,080 ) 160,967.52
Total sales 357,739.20
Annual sales figure =$ 357,739,200
Answer:
$8,770.00
Explanation:
In this question we use the present value formula i.e shown in the attachment below:
Data provided in the question
Future value = $0
Rate of interest = 0.48%
NPER = 4 years × 12 months = 48 months
PMT = $205
The formula is shown below:
= -PV(Rate;NPER;PMT;FV;type)
So, after solving this, the answer would be $8,770.00
$29.70
$31.04
$28.29
Wages are 28.15 annual raise is 5%
Answer:
$29.70
Explanation:
The computation of the per hour pay is shown below:
= Wages × (1 + total raise)
where,
Wages is $28.15
And, the total raise would be
= 1 + (0.5% + 5%)
= 1 + 5.5%
= 1 + 0.055
= 1.055
Now put these values to the above formula
So, the value would equal to
= $28.15 × 1.055
= $29.70
We simply multiplied the wages by the total raise percentage
Answer:
Present value (P) = $4,000
Interest rate (r) = 6% = 0.06
Number of years (n) = 5 years
FV = P(1 + r)n
FV = $4,000(1 + 0.06)5
FV = $4,000(1.06)5
FV = $4,000 x 1.338225578
FV = $5,353
Explanation:
The future value of the investment is a function of present value multiplied by 1 + interest rate raised to power number of years.
Answer:
Interest revenue for the year 2019 = $688
Explanation:
Total cost of asset = $25,000
Interest Revenue to be earned = 11% for 12 months
Total interest revenue = $25,000 X 11% = $2750
In the year 2011 the asset is sold on 1 October therefore interest revenue for the year 2011 will be from 1 October to 31 December = 3 months = $2,750 X = $687.50
Interest revenue for the year 2019 = $688