Answer: Debit Supplies and Credit Cash
Explanation: From the above question, Wiley paid cash for the supplies and in accounting you debit the receiver and credit the giver.
In the question above, the supplies account is receiving value while the cash is giving value. Then the right journal entry is to Debit supplies and credit cash.
Answer:
FV= 45,000
I= 9/4=2.25
N=6*4=24
PMT=0
PV=?
Put these in financial calculator
$26,381 is what she should pay for the investment today.
Explanation:
Answer:
Because they're two different people
Explanation:
The main and major reason why, is the obvious one. The first reason that comes to the mind.
Because they are two different people. Different people have different goals, hopes and aspirations. And even those that share them go through different paths while carrying them out. The minds of the two individuals are not the same, and despite the fact that they have similar abilities, they might not necessarily get the job done on time because of other commitments either of them have. Even if they both have none, there's always a distinguishing factor, and that will always trump, thus making them have different expectancies for performing at a high level.
Answer:
C.$9.52
Explanation:
Existing shares of individual shareholder = 3,000
Stock dividend received = 5%
Number of shares received in stock dividend = Existing shares of individual shareholder x Stock dividend received
= 3,000 x 5%
= 150
Number of shares after stock dividend = 3,000 + 150
= 3,150
The shareholder has basis of $10 per share before stock dividend,
total basis before stock dividend = 3,000 x 10
= $30,000
Total basis will remain same after stock dividend.
Basis per share after stock dividend = Total basis before stock dividend/Number of shares after stock dividend
= 30,000/3,150
= $9.52
Therefore, The basis per share of the common stock after the stock dividend is %9.52
Answer:
EOQ = 359 units
Number of order placed = 7.2 times
Explanation:
The Economic Order Quantity (EOG) is the order size that minimizes the balance of ordering cost and holding cost. At the EOQ, the carrying cost is equal to the ordering cost.
It is computed using he formulae below
EOQ = √ (2× Co× D)/Ch
C0- 500, Ch- 20, D- 2,580
EOQ= √ (2× 500× 2580)/20
=359.16
EOQ = 359 units
Number of order place d per year = Annual demand / order size
Number of order placed = 2,580/ 359
= 7.2 times
Answer:
If opportunity cost is 5%, PV=10,366.05
If opportunity cost is 6.5%, PV=9,934.19
If opportunity cost is 11.5%, PV=8,656.79
Explanation:
PV=Σ
If opportunity cost is 5%: PV = =10,366.05
If opportunity cost is 6.5%: PV = =9,934.19
If opportunity cost is 11.5%: PV = =8,656.79
Answer:
37%
Explanation:
The computation of the weighted average contribution margin ratio is shown below:
= Contribution margin ratio × weightage
= 30 × 65% + 50 × 35%
= 37%
We simply multiplied the contribution margin ratio with the weightage so that the weighted-average contribution margin ratio could come and the same to be considered