Answer:
Explanation:
The comparison of psychological benefits to actual tangible costs depends on the individual in question. If the individual is constantly stressed to the point which the stress is affecting his/her health, work performance, mood, behavior around family, etc. then the tangible costs of going on vacation may be worth it. This is because a vacation would provide a moment of relaxation which would relieve all of that individual's stress and in doing so improve the individual's work performance, health, and overall quality of life. Therefore, the comparison between physical benefits to costs is always going to be a personal opinion.
Answer:
Answer is explained in the attachment.
Explanation:
1 Orange Cola Lemon-Lime Root Beer
2 Concentrate $ 4,625 $129,000 $ 105,000 $ 7,600
3 Water 1,250 30,000 25,000 2,000
4 Sugar 3,000 72,000 60,000 4,800
5 Bottles 5,500 132,000 110,000 8,800
6 Flavor changeover 3,000 4,800 4,000 10,000
7 Conversion cost 1,750 24,000 20,000 2,800
8 Total cost transferred to finished goods $19,125 $391,800 $324,000 $36,000
9 Number of cases 2,500 60,000 50,000 4,000
10 Beginning and ending work in process inventories are negligible, so they are omitted from the cost of production report. The flavor changeover cost represents the cost of cleaning the bottling machines between production runs of different flavors.
Determine the cost per case for each of the four flavors. Round your answers to two decimal places
Orange Cola Lemon-Lime Root Beer
per case $_____ $_____ $_____ $_____
Answer and Explanation:
As per the scenario the solution of cost per case for each of the four flavors is shown below:-
Particulars Orange Cola Lemon Lime Root Beer
Total Cost
transferred to
finished goods a $19,125 $391,800 $324,000 $36,000
Number of cases b 2,500 60,000 50,000 4,000
Cost Per Case $7.65 $6.53 $6.48 $9
(c = a ÷ b)
Therefore we divide the total cost transferred to finished out by number of cases to figure out the cost per case.
Answer:
Amount dollars
Explanation:
Given
principal amount per month
Total time period years months
Monthly rate of interest
As we know that
Where A is the amount
P is the principal amount
r is the rate of interest
n is the number of times interest applied over the total time period
t is the total time period
Substituting the given values in above equation, we get -
The payments of $190 per month for 4 years that your parents are giving you at the start of college, assuming an interest rate of .45 percent per month, are worth $7484.86.
The subject of this question is about calculating the present value of an annuity. The formula to calculate the present value of an annuity is PV = PMT * [(1 - (1 + r)^-n) / r], where PV is the present value, PMT is the monthly payment, r is the monthly interest rate, and n is the number of periods. Here PMT = $190, r = .45/100 = .0045, and n = 4 * 12 = 48 months.
Substituting the values into the formula, we get PV = 190 * [(1 - (1 + .0045)^-48)/.0045]. Then, performing the calculations, we get the present value PV = $7,484.86. Therefore, the payments your parents are providing for the 4 years of college are worth $7484.86 when you first start college assuming an interest rate of .45 percent per month.
#SPJ3
b. role incumbents
c. supervisors
d. job applicants
Answer:
Option d: Job applicant
Explanation:
A job is simply defined as a group of related activities/duties.
Job Analysis is simply the task of collection information about the job that is to identification of tasks, duties, responsibilities and others that is done by human resources (HR) department, by observing, surveys, interviews, and other means. In Job analysis, there are different people or unit to consult in an organization when carrying it out e. g supervisor. A job applicant have no business with a job analysis as it is not up to them or within their domain/jurisdiction.
Explanation:
Management theories are concepts surrounding recommended management strategies, which may include tools such as frameworks and guidelines that can be implemented in modern organizations. Generally, professionals will not rely solely on one management theory alone, but instead, introduce several concepts from different management theories that best suit their workforce and company culture.
Answer:
$69,660
Explanation:
For computing the contribution margin first we have to determine the contribution margin per unit which is shown below:
Contribution margin per unit = Contribution margin ÷ Number of units
= $58,320 ÷ 3,600 units
= $16.2
Now if the sales unit is 4,300 so the contribution margin is
= Sales units × contribution margin per unit
= 4,300 units × $16.20
= $69,660