A rectangle has a length of 12 m and a width of 400cm. What is the perimeter of the rectangle?

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

800 + 2400 = 3200

Step-by-step explanation:

Because 12 m = 1200 cm

A = L(2) +  W(2)

A = 1200 (2) + 400 (2)

A = 2400 + 800

A = 3200


Related Questions

28.2% of 92 this is for math
8 pencils and one eraser cost $1.35 and 6 pencils and one eraser cost $1.05. How much does one pencil cost?
A box contains 5 plain pencils and 5 pens. A second box contains 3 color pencils and 7 crayons. One item from each box is chosen at random. What is the probability that a plain pencil from the first box and a color pencil from the second box are selected
Solve theequation:6x = -78
Plz help asap In 4 years, Harry’s age will be the same as Jim’s age is now. In 2 years, Jim will be twice as old as Harry will be. Find their ages now.

An automobile engineer is redesigning a conical chamber that was originally specified to be 12 inches long with a circular base of diameter5.7 inches. In the new design, the chamber is scaled by a factor of 1.5.
The volume of the original chamber is
V cubic inches. This i
v cubic inches less than the volume of the new
chamber.

Answers

Answer:

the original volume is lesser than the new volume by 242.47 in³

Step-by-step explanation:

Volume of a cone is;

V = ⅓πr²h

Where;

r is radius

h is height

For the original chamber;

r = 5.7/2 = 2.85 inches

h = 12 inches

Volume of this original chamber is;

V_orig = ⅓ × π × 2.85² × 12

V_orig = 102.02 in³

In the new design, the chamber is scaled by a factor of 1.5.

Thus;

r_new = 2.85 × 1.5 = 4.275 inches

h_new = 12 × 1.5 = 18 inches

V_new = ⅓ × π × 4.275² × 18

V_new = 344.49 inch³

V_new - V_orig = 344.49 - 102.02 =

Thus, the original volume is lesser than the new volume by 242.47 in³

The bases on a softball field are square what is the area of each base if the width is 15 in and the length is 15 inches

Answers

Answer:

The area is 225 square inches

Step-by-step explanation:

Area of a square = side x side

A = 15 x 15

A = 225

Is 600​% of 5 less than​ 10, greater than 10 but less than​ 100, or greater than​ 100?

Answers

Answer:

it is greater than ten and less than 100, the answer is 30%

Step-by-step explanation:

600*5=3000

3000/100=30%

Quick! Please Help Me ASAP!

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

1Linda purchased 12 pounds of potatoes on Friday and
25 pounds of potatoes on Saturday. What was the total
weight, in pounds, of potatoes purchased by Linda in the
two-day period?

A. 3
6
B. 3
1
C. 3
D. 3
*3
O O CONCO
5
E 3
6

Answers

Answer:b

Step-by-step explanation:

Nine yards of ribbon are cut into 8 equal pieces what is the length of each piece of ribbon. Write a division expression to represent the problem and solve

Answers

Answer:

x=(9)/(8)\ yards

x=1.125\ yards

Step-by-step explanation:

Let's call x the length of each piece in yards

If the ribbon is cut into 8 equal pieces then the sum of the pieces is:

x+x+x+x+x+x+x+x=8x

Then:

8x=9\ yards

Now we solve the equation for x

8x=9\ yards

Divide both sides of equality by 8

(8)/(8)x=(9)/(8)\ yards

x=(9)/(8)\ yards

So the length of each piece is (9)/(8) of a yard.

This is: 1.125 yards