Boyd is most likely trying to increase his accuracy but not his precision. Therefore, option A is correct.
Accuracy and precision can be described as two measures of observational error. Accuracy can be defined as how close a given set of measurements, are to their true value, while precision can be defined as how close the measurements are with respect to each other.
In other words, precision can be considered a description of random errors, as well as a measure of statistical variability. Accuracy is a description of systematic errors while low accuracy can bring a difference between a result and a true value.
Accuracy as describing a combination of both kinds of observational error, so high accuracy needs both high precision and high trueness.
In simpler terms, given a set of data points from repeated measurements of the same amount, the sample can be said to be accurate if its average is close to the true value being measured.
Learn more about accuracy and precision, here:
#SPJ2
Answer:
The answer is D) He is trying to increase his accuracy and precision.
Explanation:
edg2020
hope this helped :)
Answer:
(c) 18.8 g; (a) 0.798; (b) 16 mL
Explanation:
You don't give your experimental data, so I shall assume:
Mass of Al = 1.07 g
20 mL of 3 mol·L⁻¹ KOH
20 mL of 9 mol·L⁻¹ H₂SO₄
The overall equation for the reaction is
Mᵣ: 26.98 474.39
2Al + 2KOH +4H₂SO₄ + 22H₂O ⟶ 2K[Al(SO₄)₂]·12H₂O + 3H₂
m/g: 1.07
(c) Theoretical yield of alum
(i) Moles of Al
(ii) Moles of alum
(iii) Theoretical yield of alum
(a) Scaling factor for 15.0 g alum
You want a theoretical yield of 15.0 g, so you must scale down the reaction.
(b) Corrected volumes of NaOH and H₂SO₄
V = 0.798 × 20 mL = 16 mL
Solution : Water and Methanol are easily miscible in any amount. so they are not preferred for the liquid-liquid extraction process.
Liquid-Liquid Extraction is also called as solvent extraction. It is the method of seperation of compound based on their relative solubilities in two different immiscible liquids. Generally we use water (polar) and an organic solvent (non-polar).
It is important that the two solvents should not be mix because it is easy to seperate them.
Water and Methanol are easily miscible in any amount. we can not seperate them easily. So that is why we can not use water and methanol as a solvent in liquid-liquid extraction process.
Answer:
they could be joined due to hydrogen bridge-type intermolecular interactions so no phase splitting will be carried out.
Explanation:
Hello,
Liquid-liquid extraction is a widely used separation operation that is suitable when relative volatilities are so close, so an extra substance is used to modify the equilibrium causing a phase splitting (two liquid immiscible phases) which could be leveraged to mechanically separate the two phases. The basic idea lies on the fact that the extra substance must be largely immiscible with the original solvent, to the solute is selectively separated, nonetheless, in this case, water and methanol are largely soluble to each other since they could be joined due to hydrogen bridge-type intermolecular interactions so no phase splitting will be carried out.
Best regards.
Answer:
Ability to move
Must be able to eat
grow and develop
reproduce
respond to environment
taking in food
Explanation:
Hope this helped! Have a good day!
B) an alpha particle or a helium atom.
C) a beta particle or a hydrogen nucleus.
D) an alpha particle or a helium nucleus.
The radioactive uranium decays to produce thorium and it emits an alpha particle or helium atom. Thus, option A is correct.
Unstable heavy isotopes of elements undergo nuclear decay to produce stable atoms by the emission of charged particle such as alpha or beta particles.
Based on the emitted particle, there are two types of decay process namely alpha decay and beta decay. In alpha decay atoms emits alpha particles which are helium nuclei and the atom losses its mass number by 4 units and atomic number by two units,
In beta decay, electrons are emitted by the atom, where no change occurs in mass number and atomic number increases by one unit. Uranium undergo alpha decay by emitting alpha particle or helium nuclei.
To find more on alpha decay, refer here:
#SPJ6
Given Mass of pure silver (Ag) = 265 mg
Silver chloride AgCl which is used in plating silver contains 75.27 % Ag
This means that:
A 100 mg of silver chloride contains 75.27 mg of silver
Therefore, the amount of silver chloride required to plate a sample containing 265 mg silver would correspond to:
265 mg Ag * 100 mg AgCl/75.27 mg Ag
= 352.1 mg AgCl
Answer:
0.35215 grams of silver chloride required to plate 265 mg of pure silver.
Explanation:
Mass of silver = 265 mg = 0.265 g
Moles of silver =
According to reaction, 2 moles of silver are obtained from 2 moles of silver chloride.
Then 0.002454 moles of silver will be obtained from :
of silver chloride
Mass of 0.002454 moles of silver chloride:
= 0.002454 mol × 143.5 g/mol = 0.35215 g
0.35215 grams of silver chloride required to plate 265 mg of pure silver.
The pH of the solution in the titration of 30 mL of 0.030 M NH₃ with 0.025 M HCl, is:
a) pH = 10.86
b) pH = 9.66
c) pH = 9.15
d) pH = 7.70
e) pH = 5.56
f) pH = 3.43
Initially, the pH of the solution is given by the dissociation of NH₃ in water.
NH₃ + H₂O ⇄ NH₄⁺ + OH⁻ (1)
The constant of the above reaction is:
(2)
At the equilibrium, we have:
NH₃ + H₂O ⇄ NH₄⁺ + OH⁻ (3)
0.030 M - x x x
After solving for x and taking the positive value:
x = 7.18x10⁻⁴ = [OH⁻]
Now, we can calculate the pH of the solution as follows:
Hence, the initial pH is 10.86.
After the addition of HCl, the following reaction takes place:
NH₃ + HCl ⇄ NH₄⁺ + Cl⁻ (4)
We can calculate the pH of the solution from the equilibrium reaction (3).
(5)
The number of moles of NH₃ (nb) and NH₄⁺ (na) are given by:
(6)
(7)
The concentrations are given by:
(8)
(9)
After entering the values of Ca and Cb into equation (5) and solving for x, we have:
x = 4.54x10⁻⁵ = [OH⁻]
Then, the pH is:
Hence, the pH is 9.66.
We can find the pH of the solution from the reaction of equilibrium (3).
The concentrations are (eq 8 and 9):
After solving the equation (5) for x, we have:
x = 1.40x10⁻⁵ = [OH⁻]
Then, the pH is:
So, the pH is 9.15.
We can find the pH of the solution from reaction (3).
After solving the equation (5) for x, we have:
x = 5.013x10⁻⁷ = [OH⁻]
Then, the pH is:
So, the pH is 7.70.
Since all the NH₃ reacts with the HCl added, the pH of the solution is given by the dissociation reaction of the NH₄⁺ produced in water.
At the equilibrium, we have:
NH₄⁺ + H₂O ⇄ NH₃ + H₃O⁺
Ca - x x x
(10)
We can find the acid constant as follows:
Where Kw is the constant of water = 10⁻¹⁴
The concentration of NH₄⁺ is:
After solving the equation (10) for x, we have:
x = 2.78x10⁻⁶ = [H₃O⁺]
Then, the pH is:
Hence, the pH is 5.56.
Now, the pH is given by the concentration of HCl that remain in solution after reacting with NH₃ (HCl is in excess).
Therefore, the pH is 3.43.
Find more about pH here:
I hope it helps you!
Answer:
a)10.87
b)9.66
c)9.15
d)7.71
e) 5.56
f) 3.43
Explanation:
tep 1: Data given
Volume of 0.030 M NH3 solution = 30 mL = 0.030 L
Molarity of the HCl solution = 0.025 M
Step 2: Adding 0 mL of HCl
The reaction: NH3 + H2O ⇔ NH4+ + OH-
The initial concentration:
[NH3] = 0.030M [NH4+] = 0M [OH-] = OM
The concentration at the equilibrium:
[NH3] = 0.030 - XM
[NH4+] = [OH-] = XM
Kb = ([NH4+][OH-])/[NH3]
1.8*10^-5 = x² / 0.030-x
1.8*10^-5 = x² / 0.030
x = 7.35 * 10^-4 = [OH-]
pOH = -log [7.35 * 10^-4]
pOH = 3.13
pH = 14-3.13 = 10.87
Step 3: After adding 10 mL of HCl
The reaction:
NH3 + HCl ⇔ NH4+ + Cl-
NH3 + H3O+ ⇔ NH4+ + H2O
Calculate numbers of moles:
Moles of NH3 = 0.030 M * 0.030 L = 0.0009 moles
Moles HCl = 0.025 M * 0.010 L = 0.00025 moles
Moles NH4+ = 0 moles
Number of moles at the equilibrium:
Moles NH3 = 0.0009 -0.00025 =0.00065 moles
Moles HCl = 0
Moles NH4+ = 0.00025 moles
Concentration at the equilibrium:
[NH3]= 0.00065 moles / 0.040 L = 0.01625M
[NH4+] = 0.00625 M
pOH = pKb + log [NH4+]/[NH3]
pOH = 4.75 + log (0.00625/0.01625)
pOH = 4.34
pH = 9.66
Step 3: Adding 20 mL of HCl
Calculate numbers of moles:
Moles of NH3 = 0.030 M * 0.030 L = 0.0009 moles
Moles HCl = 0.025 M * 0.020 L = 0.00050 moles
Moles NH4+ = 0 moles
Number of moles at the equilibrium:
Moles NH3 = 0.0009 -0.00050 =0.00040 moles
Moles HCl = 0
Moles NH4+ = 0.00050 moles
Concentration at the equilibrium:
[NH3]= 0.00040 moles / 0.050 L = 0.008M
[NH4+] = 0.01 M
pOH = pKb + log [NH4+]/[NH3]
pOH = 4.75 + log (0.01/0.008)
pOH = 4.85
pH = 14 - 4.85 = 9.15
Step 4: Adding 35 mL of HCl
Calculate numbers of moles:
Moles of NH3 = 0.030 M * 0.030 L = 0.0009 moles
Moles HCl = 0.025 M * 0.035 L = 0.000875 moles
Moles NH4+ = 0 moles
Number of moles at the equilibrium:
Moles NH3 = 0.0009 -0.000875 =0.000025 moles
Moles HCl = 0
Moles NH4+ = 0.000875 moles
Concentration at the equilibrium:
[NH3]= 0.000025 moles / 0.065 L = 3.85*10^-4M
[NH4+] = 0.000875 M / 0.065 L = 0.0135 M
pOH = pKb + log [NH4+]/[NH3]
pOH = 4.75 + log (0.0135/3.85*10^-4)
pOH = 6.29
pH = 14 - 6.29 = 7.71
Step 5: adding 36 mL HCl
Calculate numbers of moles:
Moles of NH3 = 0.030 M * 0.030 L = 0.0009 moles
Moles HCl = 0.025 M * 0.036 L = 0.0009 moles
Moles NH4+ = 0 moles
Number of moles at the equilibrium:
Moles NH3 = 0.0009 -0.0009 =0 moles
Moles HCl = 0
Moles NH4+ = 0.0009 moles
[NH4+] = 0.0009 moles / 0.066 L = 0.0136 M
Kw = Ka * Kb
Ka = 10^-14 / 1.8*10^-5
Ka = 5.6 * 10^-10
Ka = [NH3][H3O+] / [NH4+]
Ka =5.6 * 10^-10 = x² / 0.0136
x = 2.76 * 10^-6 = [H3O+]
pH = -log(2.76 * 10^-6)
pH = 5.56
Step 6: Adding 37 mL of HCl
Calculate numbers of moles:
Moles of NH3 = 0.030 M * 0.030 L = 0.0009 moles
Moles HCl = 0.025 M * 0.037 L = 0.000925 moles
Moles NH4+ = 0 moles
Number of moles at the equilibrium:
Moles NH3 = 0.0009 -0.000925 =0 moles
Moles HCl = 0.000025 moles
Concentration of HCl = 0.000025 moles / 0.067 L = 3.73 * 10^-4 M
pH = -log 3.73*10^-4= 3.43