Answer:
Range : [-6, ∞)
Step-by-step explanation:
Domain of any function on a graph is represented by the x-values (input values).
Similarly, Range of function is represented by the y-values or output values of the function on a graph.
Therefore, domain of the given absolute function will be (-∞, ∞) Or set of all real numbers.
Range of the function → [-6, ∞) Or {y | y ≥ -6}
3y=6x+12
y = 7 + 3x
y = 3x + 7
y = mx + b, therefore the y-intercept is 7.
3y = 6x + 12
y = 2x + 4
y = mx + b, therefore the y-intercept is 4.
Answer:
The percentage increase in the production cost of the printer is 3%.
Step-by-step explanation:
We are given that the production of a printer consists of the cost of raw material at 100 dollars the cost of overheads at 80$ and wages at 120$.
Also, the cost of raw materials and overheads are increased by 11% and 20% respectively while wages are decreased by 15%.
Cost of raw material = $100
Cost of overheads = $80
Cost of wages = $120
So, the total cost of the printer = $100 + $80 + $120
= $300
Now, the increase in the cost of raw material = $100 + 11% of $100
=
= $100 + $11 = $111
The increase in the cost of overheads = $80 + 20% of $80
=
= $80 + $16 = $96
The decrease in the cost of wages = $120 - 15% of $120
=
= $120 - $18 = $102
So, the new cost of a printer = $111 + $96 + $102 = $309
Now, the percentage increase in the production cost of the printer is given by;
% increase =
=
= 3%
Hence, the percentage increase in the production cost of the printer is 3%.
$
Answer: 1902.36
Step-by-step explanation:
When interest is compounded monthly , the formula to find the accumulated amount is
, where P = principal value , r = rate of interest , t = time.
As per given,
r= 24% = 0.24
P= $1500
t= 1 year
Put all value in formula , we get
Hence, he need to pay $1902.36.
Answer:
A rate is a ratio between two related quantities.
Step-by-step explanation:
Often, the rate has associated units. Often, the word "per" is used to separate the quantities of the ratio, as in "miles per hour" or "dollars per gallon". In this context, "per" means "divided by."
If the units of the quantities are the same, they cancel, and the rate is a "pure number" (a number with no units). A tax rate, for example, is some number of dollars per dollar, a pure number, often expressed as a percentage.
___
Unit rates
A "unit rate" is a rate in which one of the quantities is 1 unit. Usually, that is the denominator quantity. A rate that is not a unit rate can be made to be a unit rate by carrying out the division of the numbers.
For example, 3 dollars for 2 pounds ($3/(2#)) is expressed as the unit rate $1.50 per pound.
Some years ago, grocery stores began putting unit rates on price tags so that prices could be compared more easily (at least some of the time). Sometimes the comparison is complicated by different units being used for similar products.
___
Percentages
A percentage is the ratio of similar measurements, expressed with a denominator of 100. ("Cent" means "hundred" in "per cent.") The "/100" in the ratio is generally abbreviated as the symbol "%". Since the ratio is of quantities with similar units, it is a pure number.
Occasionally, you will find the idea of "percent" used to relate quantities that are measured differently. For example, a drug that has a concentration of x mg/(100 mL) may be specified as an x% solution.
The proportion of items of significantly different density may be specified either by weight or by volume. That is a mixture that is x% "by weight" may be y% "by volume" (x≠y). The choice of weight or volume will generally depend on the typical way an amount of the mixture is measured.
Answer:
Step-by-step explanation:
La tasa es un coeficiente que expresa la relación entre la cantidad y la frecuencia de un fenómeno o un grupo de números. Se utiliza para indicar la presencia de una situación que no puede ser medida en forma directa.
Answer:
3
Step-by-step explanation:
Answer:
3
Step-by-step explanation:
The quotient of 3 and 4 is 0.75.
3/4 = 0.75
--
0.75 x 4 = 3...
So the answer is 3.
would you expect to be in
5 chocolate donuts?
Answer:
1000 calories
Step-by-step explanation:
You can assume that each chocolate donut is 200 calories by doing 400/2, from there you do 200 times 5, which gets you 1000
Answer:
Step-by-step explanat
about 1000 i multipy 200X5