Answer:
The daughter nuclides of these two decay processes are and .
Explanation:
The beta emission is represented by:
A = (Z + 1) + (n - 1) = is invariant
n: neutron
p: proton
Hence, the daughter nuclide of the beta emission of Ir-192 is:
Now, electron capture is represented by:
A = (Z - 1) + (n + 1) = is invariant
Then, the daughter nuclide of the electron capture of Ir-192 is:
Therefore, the daughter nuclides of these two decay processes are and .
I hope it helps you!
Answer:
its water h²O
Explanation:
Hopeitshelp
Answer:
C) Both
Explanation:
Whenever we mix any pure form of a compound with some other form of a compound which is not in the other standard pure state, this results in the melting point of mixture to get dispersed and it becomes broad form.
Thus, when a known compound of 3-Nitroaniline mixes with both 3-Nitroaniline and 4-Nitrophenol, the melting point of the compound becomes depressed and board.
Thus the correct option is (C).
Answer:
An apple.
A person.
A table.
Air.
Water.
A computer.
Paper.
Iron.
Hope this helps you
Answer:
your boddy is made of mater and a clock too it is still a mater of time.
Explanation:
Answer:
8.912x10^-18
Explanation:
-dn/dt = pANa/2piMRT
100 g = initial copper
Number of moles = 100/63.546
= 1.5736
Mass of copper left = 100-10.0168
= 89.9832
Moles = 89.9832/63.546
= 1.4160
dn = 1.4160-1.5736
= -0.1576
dt = 2 hrs
A = 3.23mm² = 3.23x10^-6
M = 63.546
T = 0.0821
T = 1508k
Na = 6.023x10²³
When we insert all these into the formula above
We get
P = 8.912x10^-18atm
Answer:
The second experiment (reversible path) does more work
Explanation:
Step 1:
A piston confines 0.200 mol Ne(g) in 1.20L at 25 degree °C
(a) The gas is allowed to expand through an additional 1.20 L against a constant of 1.00atm
Irreversible path: w =-Pex*ΔV
⇒ with Pex = 1.00 atm
⇒ with ΔV = 1.20 L
W = -(1.00 atm) * 1.20 L
W = -1.20L*atm *101.325 J /1 L*atm = -121.59 J
(b) The gas is allowed to expand reversibly and isothermally to the same final volume.
W = -nRTln(Vfinal/Vinitial)
⇒ with n = the number of moles = 0.200
⇒ with R = gas constant = 8.3145 J/K*mol
⇒ with T = 298 Kelvin
⇒ with Vfinal/Vinitial = 2.40/1.20 = 2
W = -(0.200mol) * 8.3145 J/K*mol *298K *ln(2.4/1.2)
W = -343.5 J
The second experiment (reversible path) does more work
Answer : The mass of sucrose added to 375 mL of water must be, 10.6 grams.
Explanation :
As we are given that 2.75 m/m percent solution of sucrose. That means, 2.75 grams of sucrose present in 100 grams of solution.
Mass of solution = 100 g
Mass of sucrose = 2.75 g
Mass of water = Mass of solution - Mass of sucrose
Mass of water = 100 g - 2.75 g
Mass of water = 97.25 g
First we have to calculate the mass of water.
Density of water = 1.00 g/mL
Volume of water = 375 mL
Now we have to calculate the mass of sucrose in 375 g of water.
As, 97.25 grams of water contain 2.75 grams of sucrose
So, 375 grams of water contain grams of sucrose
Therefore, the mass of sucrose added to 375 mL of water must be, 10.6 grams.
To make a 2.75% m/m sucrose solution, you need to add approximately 1062 grams of sucrose to 375 mL of water, considering the density of water as 1 g/mL.
To prepare a mass/mass (m/m) percent solution of sucrose, you need to calculate the mass of sucrose (in grams) that needs to be added to 375 mL of water to achieve a 2.75% concentration.
Here's how you can calculate it:
1. Convert the volume of water to grams, considering the density of water:
Density of water ≈ 1 g/mL
Mass of water = Volume of water × Density of water
Mass of water = 375 mL × 1 g/mL = 375 g
2. Determine the desired mass of sucrose as a percentage of the total mass:
Desired m/m percent = 2.75%
3. Calculate the mass of sucrose needed:
Mass of sucrose = (Desired m/m percent / 100) × Total mass
Mass of sucrose = (2.75 / 100) × (375 g + Mass of sucrose)
4. Rearrange the equation to solve for the mass of sucrose:
Mass of sucrose = (2.75 / 100) × (375 g) / (1 - (2.75 / 100))
Now, calculate:
Mass of sucrose = (2.75 / 100) × (375 g) / (1 - 0.0275)
Mass of sucrose ≈ (2.75 / 100) × (375 g) / 0.9725
Mass of sucrose ≈ (2.75 × 375 g) / 100 / 0.9725
Mass of sucrose ≈ (1031.25 g) / 0.9725
Mass of sucrose ≈ 1061.98 g
So, approximately 1062 grams of sucrose must be added to 375 mL of water to prepare a 2.75 m/m percent solution of sucrose.
For more such questions on Solution Chemistry
#SPJ3