Calculate the perimeter
Hacktag17 avatar

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

72

Step-by-step explanation:

You use Pythagorean Theorem to to find the missing side which in this case is 6 and since and then from there you just add

Answer 2
Answer:

Answer:

240

Step-by-step explanation:

(10 x 8) / 2 = 40

+ 20 x 8 = 160 + 40 = 200 + 40 = 240

                                    second triangle


Related Questions

What equals to 31 using multiplication?
Almost all nonmetals are very poor conductors of electricity but there is one There is One that is a pretty good conductor which one is it Xenon corban Iodine nitrogen
Compare 25\28 to 5\6
Landon drove 103.5 miles on Tuesday, 320.75 miles on Wednesday, and 186.30 miles on Thursday. How far did Landon drive all three days combined?
Can someone help me please

A dog is leashed to a point in thecenter of a large yard, so the area
the dog is able to explore is
circular. The leash is 20 feet long.
What is the area of the region the
dog is able to explore?
In terms of pi!!!(not 3.14)

Answers

Answer:

1256.64

Step-by-step explanation:

Francisco had 4.5 L of orange juice for a party. He needed a total of 6 L for all of his guests, so he made 1.5 L more juice. Did Francisco make a reasonable amount of juice for the party? NEED HELP!



A.
Yes, Francisco made a reasonable amount because he made 1.5 L more so he had 6 L of juice (4.5 + 1.5 = 6).


B.
No, Francisco did not make a reasonable amount because he needed a total of 10.5 L (4.5 + 6 = 10.5).


C.
No, Francisco did not make a reasonable amount because he needed a total of 7.5 L of juice (6 + 1.5 = 7.5).

Answers

its (a) because you add 4.5L + 1.5L and that equals 6L 

Answer:

A. Yes, Francisco made a reasonable amount because he made 1.5 L more so he had 6 L of juice (4.5 + 1.5 = 6).

a 12-pounded bag of dog food costs $12.36. a 15-pounded bag of cat food cost $15.30. which is a better deal???

Answers

The 15 pound of cat food because if you divide 15.30 by 15 it gives you 1.02 which is the price per pound.
For the dog food you would divide 12.36 by 12 to get 1.3.
The price per pound for the cat food is cheeper the the dog food which means you get more food at a lower cost.

Hope this helps!
15 pounded because when you divide is cheaper

How many milligrams of calcium are in 100 grams of beef, if the beef has 12 milligrams of calcium? Please explain how you did it. -thanks!

Answers

You must also know the total weight of the beef. You forgot to mention it but let's say the beef weighs 450 grams and is known to contain 12 milligrams of calcium. Then the amount of calcium per 100 grams would be found like this: 12mg ... 450g, xmg ... 100g <=> x = 100*12/450 <=> x = 120/45 <=> x = 2.66mg

Casey likes to run. She runs an additional 1/4 mile each day. On the last day, she ran 1 1/4 miles. If she ran 1/2 mile on her first day, how many days has she been running?

Answers

Three days
1 1/4 = 5/4 
1/2= 2/4
2/4+1/4= 3/4 the first day
5/4-3/4= 2/4 
2/4 = 1/4 and 1/4 = two days
the first day+ two days= 3 days

Here are six number cards.-4 -2 -1 5 6 8
Arrange the cards into three pairs with the same total.
Note: Please write each pair on separate lines and
use the word 'and' between the numbers (eg. 7 and -3).

Answers

Answer:

See explanation

Step-by-step explanation:

The first pair is (-4 and 8)

Because if we add those two values, i. e., 8 + (-4), we will get 4.

Again, the second pair is (-2 and 6). In that case, if we also add those two values, that is, 6 + (-2), we will get 4.

Finally, the third pair is (-1 and 5). Again, we will add the two values. 5 + (-1) = 4.

In each case, we can see that the addition of each pair is 4.Therefore, the total is similar in each pair after arranging the cards.

Other Questions