Answer:
total cost to be accounted = $294,000
Explanation:
Work in Process
Beginning value of WIP = $24,000
Ending value of WIP = $13,000
Cost added to production = $283,000
Cost to be accounted for = Beginning value of WIP + Cost added to production - Ending value of WIP
Cost to be accounted for = $24,000 + $283,000 - $13,000 = $294,000
The total cost to be accounted for in Tsuzuki Corporation's cost reconciliation report for August would be $307,000. This is calculated by adding the beginning work in process inventory ($24,000) to the costs added to production during the month ($283,000). The ending work in process inventory is not included in this calculation.
In the scenario provided, Tsuzuki Corporation's cost reconciliation report for August would be a combination of the beginning work in process inventory, the ending work in process inventory, and the costs added to production for that month. To calculate the total cost to be accounted for, we add the beginning inventory to the costs added during the month. That would be $24,000 (beginning work in process) + $283,000 (costs added to production) = $307,000.
It is important to note that the ending work-in-process inventory of $13,000 is not included in this particular calculation because the question asks for the total cost to be accounted for, not the cost assigned to finished goods or carried forward to the next accounting period. In other words, the total cost to be accounted for represents the money spent within the period, regardless of whether the goods were finished or not.
#SPJ3
Answer: $538,806.50
Explanation:
This question is a compound interest question. If the savings increased at 14% per year then the amount when he is 68 will be;
Future Value = Present Value * ( 1 + Interest Rate ) ^ Years
Years = 68 - 20
= 48
Future Value = 1,000 ( 1 + 14%) ^ 48
= 1,000 * 538.8065
= $538,806.50
Standard hours (SH) allowed per unit 3
Actual production in units 20,000
Actual variable overhead costs $220,500
Actual direct labor hours 61,200
Required:
1. Calculate the standard direct labor hours for actual production.
2. Calculate the applied variable overhead. $
3. Calculate the total variable overhead variance. Enter amounts as positive numbers and select Favorable or Unfavorable.
Answer:
1. 60,000 hours
2. $210,000
3. $10,500 Unfavorable
Explanation:
1. Standard Hours = 3 per unit
Actual production units = 20,000
Standard Hours for actual production = Standard Hours × Actual production units
= 3 × 20,000
= 60,000 hours
2. Applied variable overhead = Standard hours × Standard Rate per hour
= 60,000 × $3.50
= $210,000
3. Total Variable overhead variance = Applied variable overhead - Actual variable overhead overhead
= $210,000 - $220,500
= $10,500 Unfavorable
Answer: Problem detection
Explanation: Problem detection is used in R&D, it is a techniques that asks consumers who are familiar with the product or service to ponder upon an exhaustive list of things that bothers them while using the product.
This is done to find the ideas to make creative strategies and improvements in product/service.
Problem Detection approach identifies and prioritizes the most pressing consumer concerns so that the brand they are associated with can address unmet needs that exist in the marketplace.
Answer:
-1.67
Explanation:
Given that,
Q = 120 - 1.25p
Initial price, p = $60 per unit
Initial quantity, q = 45 units
Q = 120 - 1.25p
Now, differentiating Q with respect to price,
dQ/dp = -1.25
Therefore,
Price elasticity of demand:
= (dQ/dp) × (p ÷ q)
= -1.25 × (60 ÷ 45)
= -1.25 × 1.33
= -1.67
This means that the demand is elastic.
Answer:
125%
Explanation:
The computation of predetermined overhead rate is shown below:-
Manufacturing overhead = $4,090 - ($570 + $370 + $600 + $800)
= $4,090 - $2,340
= $1,750
Total direct labor = $600 + $800
= $1,400
Manufacturing overhead = Predetermined overhead rate × Direct labor
Predetermined overhead rate = Manufacturing overhead ÷ Direct labor
= $1,750 ÷ $1,400
= 125%
Therefore for computing the predetermined overhead rate we simply divide the manufacturing overhead by direct labor.