This scatter plot for a fund-raiser shows the time spent raising money for 9 student events. Noting the trend in the scatter plot, which is the most reasonable approximation of the money raised in the 11-hour fund-raiser?

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

About $90, because the trend line shows that value for $11.

Step-by-step explanation:

It is the only one that shows a constant rate of change.

Answer 2
Answer:

Answer:

the first one ( the line closest to 90)

Step-by-step explanation:


Related Questions

Each adult paid 75 cents and each student paid 50 cents at the schoot play. A total of 750 attended. How many adults attended if the receipts totaled $437.50?
Write the standard form of the equation of each line. How do I find the slope and y-intercept with the graph for problem 6???
A number of miles driven this month was 30% decrease of the number of miles driven last month ?
100-50 3/8Hundred minus fifty and three eighthsThanks
What 3/8 divided by 48

Write simultaneous equations to describe the situation below, solve using substitution, and fill in the blanks.Alexa just became a personal trainer and is finalizing her pricing plans. One plan is to charge €61 for the initial consultation and then €32 per session. Another plan is to charge €66 for the consultation and €27 per session. Alexa realizes that the two plans have the same cost for a certain number of sessions. How many sessions is that? What is that cost?

For blank sessions, the cost is € blank on either plan.

Answers

x - the number of sessions
y - the cost

The system of equations:
y=61+32x \ny=66+27x

The solution:
y=61+32x \ny=66+27x \n \n\hbox{substitute 61+32x for y in the 2nd equation:} \n61+32x=66+27x \n32x-27x=66-61 \n5x=5 \ \ \ |/ 5 \nx=1 \n \ny=61+32x \ny=61+32 * 1 \ny=61+32 \ny=93 \n \n(x,y)=(1,93)

For 1 session, the cost is €93 on either plan.

37,123,745 what the value of the 1

Answers

To find the value of 1, you would find what place it is in. It is in the 100,000 place.
Next, you would make all the numbers after it 0. 100,000.
The value of 1 is 100,000.
37,123,745 value of 1= hundred thousands= one hundred thousands: to make it easier do: ones,tens,hundred, thousand, ten thousands, hundred thousands, millions.

Write a division expression for Alaska population density

Answers

if you are wondering about a word divion problem using Alaska Population density than you could do something like this




Hope this helps ;3

Marina wants to purchase a rosebush ford dollars at a garden store. She has a coupon good for$5 off her purchase, and the store is having a 10% off sale.
Part A
Write two different, equivalent expressions for how much the rosebush will cost if the coupon.is
applied first and the 10% discount second.
Part B
Write an expression for how much the rosebush will cost if the 10% discount is applied first and
the coupon is applied second.
Part
Which order will save Marina more money? Explain your reasoning.

Answers

Answer:

Part A:  0.9d - 4.5

Part B:  0.9d - 5

Part C:  Order that will save Marina money is "discount applied first, then coupon"

Step-by-step explanation:

Part A

The rosebush costs "d" dollars

Coupon = $5 OFF

Discount = 10%

We want to find cost of rosebush when COUPON APPLIED 1st and DISCOUNT APPLIED 2nd.

Cost = d

Coupon Applied Cost = (d - 5)

Discount Applied Cost = 10% off means 100 - 10 = 90% of the price remains, that is 90/100 = 0.9 times the price, so:

0.9(d - 5) = 0.9d - 4.5

Part B

When we apply 10% discount to the initial price of "d", we get 90% of the price remaining.

So, price would be:

Normal Price = d

Discount Price = 0.9d

Now, coupon applied of $5, we get:

0.9d - 5

Part C

We have two expressions, let the original price, d, be 100, so

Part A price would be 0.9d - 4.5 = 0.9(100) - 4.5 = 85.5

Part B price would be 0.9d - 5 = 0.9(100) - 5 = 85

So, Marina will save up money going on the 2nd option.

Order that will save Marina money is "discount applied first, then coupon"

The price of 8.4 oz of orange juice is $2.42. What is the unit price

Answers

Hello there! The answer is $0.29!

Unit price is price per unit, in this case it would be price per ounce (oz).

To find the cost for one ounce, divide the price given by the number of ounces given.

2.42 / 8.4 = 0.288 or $0.29, since you round up.

So, the unit price is $0.29.

I hope this helped answer your question and have a great rest of your day! ^-^

Which is bigger half of 40 ,one fourth of20

Answers

One-fourth of 20 is 5. Which is smaller 
Half of 40 is 20. Which is Bigger.
So you answer would be: half of 40.
Hope This Helps =)