Answer:
About $90, because the trend line shows that value for $11.
Step-by-step explanation:
It is the only one that shows a constant rate of change.
Answer:
the first one ( the line closest to 90)
Step-by-step explanation:
For blank sessions, the cost is € blank on either plan.
Part A
Write two different, equivalent expressions for how much the rosebush will cost if the coupon.is
applied first and the 10% discount second.
Part B
Write an expression for how much the rosebush will cost if the 10% discount is applied first and
the coupon is applied second.
Part
Which order will save Marina more money? Explain your reasoning.
Answer:
Part A: 0.9d - 4.5
Part B: 0.9d - 5
Part C: Order that will save Marina money is "discount applied first, then coupon"
Step-by-step explanation:
Part A
The rosebush costs "d" dollars
Coupon = $5 OFF
Discount = 10%
We want to find cost of rosebush when COUPON APPLIED 1st and DISCOUNT APPLIED 2nd.
Cost = d
Coupon Applied Cost = (d - 5)
Discount Applied Cost = 10% off means 100 - 10 = 90% of the price remains, that is 90/100 = 0.9 times the price, so:
0.9(d - 5) = 0.9d - 4.5
Part B
When we apply 10% discount to the initial price of "d", we get 90% of the price remaining.
So, price would be:
Normal Price = d
Discount Price = 0.9d
Now, coupon applied of $5, we get:
0.9d - 5
Part C
We have two expressions, let the original price, d, be 100, so
Part A price would be 0.9d - 4.5 = 0.9(100) - 4.5 = 85.5
Part B price would be 0.9d - 5 = 0.9(100) - 5 = 85
So, Marina will save up money going on the 2nd option.
Order that will save Marina money is "discount applied first, then coupon"
Hello there! The answer is $0.29!
Unit price is price per unit, in this case it would be price per ounce (oz).
To find the cost for one ounce, divide the price given by the number of ounces given.
2.42 / 8.4 = 0.288 or $0.29, since you round up.
So, the unit price is $0.29.
I hope this helped answer your question and have a great rest of your day! ^-^