Answer:
$3.19
Step-by-step explanation:
so he starts with $18.90 and we know that he spent $2.95. So we will subtract $2.95 from $18.90. So we are left with $15.95. But now its says he bought 5 items with $15.95. So we will divide 15.95 by 5. So the price of the item that he bought 5 of is $3.19
If you are at a higher level you can use this method:
make and equation of: 5x + 2.95 = 18.90
with this you would subtract 2.95 and then divide by 5 just like we did above.
Answer:
d. 15.95
Step-by-step explanation:
So if one item cost $2.95 and he bought 5 other items that were the same price, we first have to subtract $2.95 from the total which is $18.90.
18.90 - 2.95 = 15.95
Now, to find the cost of the other five items we divide the amount of money left by 5.
15.95 / 5 = 3.19
So each of the other five items costs $3.19.
To find the total cost of the five items together, we multiply 3.19 by 5.
3.19 x 5 = 15.95
Answer:
The answer is 118
Step-by-step explanation:
In order to solve this you need to subtract this weeks, to last weeks.
361 - 243 = 118.
Hope this helps :)
Bryan unloaded 118 more crates this week than last week.
To find out how many more crates Bryan unloaded this week than last week, we can subtract the number of crates unloaded last week from the number of crates unloaded this week.
So, to find the difference, we subtract 243 from 361:
= 361 - 243
= 118
Therefore, Bryan unloaded 118 more crates this week than last week.
#SPJ12
Answer:
LCM(21,25) = ( 21 × 25) / 1
LCM(21,25) = 525 / 1
LCM(21,25) = 525
Step-by-step explanation:
Mark me brainlist
Answer:
its 525 fam
Step-by-step explanation: