What is 12 divided by 72

Answers

Answer 1
Answer:

The value of 12 divided by 72 is 1/6

What is division?

Division in maths is the process of breaking a number up into equal parts, and finding out how many equal parts can be made.

For example if 200 apples are to be shared by 25 students, the number if apples that will get it each students is calculated as;

200/25 = 8 apples each.

Similarly, dividing 72by 12

= 12/72

divide through by 2

= 6/36

divide through by 6

= 1/6

Therefore 12 divided by 72 is 1/6

learn more about division from

brainly.com/question/25289437

#SPJ6

Answer 2
Answer: 12 divided by 72 is 0.16666666666667.
72 divided by 12 is 6.

Related Questions

Krystal made 8 quarts of soup on Monday,5 quarts of soup on Tuesday, and 5 quarts of soup on Wednesday. if she serves each guest 1 cup of soup, how many quest can she serve in all.
The measure of Angle B is 68° what is the measure of it supplementary anglea. 22°b. 90°c. 112°d.180°
Which set of ordered pairs represents a function? a {(0, 1), (1, 3), (1, 5), (2, 8)} b {(0, 0), (1, 2), (2, 6), (2, 8)} c {(0, 0), (0, 2), (2, 0), (2, 4)}d {(0, 2), (1, 4), (2, 6), (3, 6)}
Factor. m2 + 12m+36​
A can of juice has a radius of 7 inches and a height of 8 inches. What is the volume of the can?

workers at the botanical gardens are building a new triangular pond as shown. They need to fill the bottom with pebbles. One bag of pebbles fills 1 m sqaure. How many bags of pebbles will they need?

Answers

A = bh/2
A = 2.4 x 3 / 2
A = 7.2 / 2
A = 3.6 m²

They will need 4 bags of pebbles.

A piece of ribbon is 1 7/8 inches long.If the ribbon is going to be divided into 15 pieces.How long should each piece be ?

Answers

1/8 because 1 7/8 divided by 15 equals 1/8

Over the course of 4 days the price of stock at ACME corporation fell $28. What was the average change in stock price per day?

Answers

im not sure but i think the answer to your question is 7???? correct me if im wrong though

A grocery store so the six pack of bottled water for $3.79 a 12 pack for $6.89 which package cost The least per bottle explain your reasoning

Answers

Easiest way to find out the answer to this is to find out the price of every water bottle. To do that you have to divide the whole value by the amount of water bottles. (3.79/6 & 6.89/12) The first one should equal something around .63 each and the second should be around .57. Technically the second pack is cheaper than the other by around .6 cents.

How many weeks are in 5 years

Answers

- -- There are 260.714 weeks total in 5 years.

But you can round by doing this:

52*5=260

This is because you have 52 weeks in a year and 55 years so you multiply.



52 weeks per year x 5 years = 260 weeks

-6x +6x-1 simplified

Answers

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

I hope this helps!