Which is a diatomic molecule? (I also need explanation so that I can understand what I am doing for school please thank you very much) A.) He

B.) O2

C.) NaCL

D.) CuF2

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

Oxygen is considered a diatomic molecule because the normal molecule consists of 2 atoms.

Step-by-step explanation:


Related Questions

need it asap... a survey conducted in a school showed that 65% of the students walked to school. The remaining students took buses to school. The ratio of students who took school buses to those who took public buses was 4:3. There were 360 more students who walked than took buses. How many students took public buses to school. Explain what and why you did what you did.
If 120 percent is £360 what is 100%
How to divide 16.8÷2.4
What is the value of 1 raised to the power of any exponent
How is 47.3 divided by 1 tenth equal to the product 47.3 times 0.1

The shorter leg of a right triangle is 6 feet shorter than the longer leg. The hypotenuse is 6 feet longer than the longer leg. Find the side lengths of the triangle.

Answers

The length of longer leg is 24 feet, shorter leg is 18 feet and hypotenuse is 30 feet.

Step-by-step explanation:

Let,

Longer leg = a = x

Shorter leg = b = x - 6

Hypotenuse = c = x + 6

As the triangle is right angles, therefore, using pythagoras theorem;

a^2+b^2=c^2\n(x)^2+(x-6)^2=(x+6)^2\nx^2+(x^2-12x+36)=x^2+12x+36\nx^2+x^2-12x+36=x^2+12x+36\n 2x^2-12x+36=x^2+12x+36

Adding (-x² - 12x-36) on both sides

2x^2-12x+36-x^2-12x-36=x^2+12x+36-x^2-12x-36\nx^2-24x=0

Taking x common;

x(x-24)=0\n

Either,

x=0

or,

x-24 = 0     => x=24

As length cannot be 0 therefore,

Longer leg = x = 24 feet

Shorter leg = x-6 = 24-6 = 18 feet

Hypotenuse = x+6 = 24+6 = 30 feet.

The length of longer leg is 24 feet, shorter leg is 18 feet and hypotenuse is 30 feet.

Keywords: triangle, addition

Learn more about triangles at:

#LearnwithBrainly

the tank is 600 cubic meters. the height of tank is 6 meters. the base of the tank is square. what is the area of the base?

Answers

100 squre meters because the base is square so both sides are equal in length so if you divide volume on hight so the area will come which is 100 and lcm is 10

A house on the land measures 45 feet by 38 feet,a wooded area covers 118 feet by 60 feet,and the front yard is 78 feet by 40 feet.The remainder of the landis farmed.How many acres of land are farmed?Round to the nearest tenth.Explain your answer.(Hint: 1 acre = 43,560 square feet)

Answers

rectanglearea=legnth timees width
triagnlearea=1/2base times height

ok so we find volume of entier land first

we can cut into triangle an rectangle

triangle=height=650-200=450
base=600
area=1/2*600*450=135000 ft^2

rectangle=200 times 600=120000

add
135000+120000=255000ft^2


find other areas and subtract
areahouse=45*38=1710
areawooded=118*60=7080
frontyard=78*40=3120
add
1710+7080+3120=11910

minus

255000-11910=243090

how many acres are farmed

43560ft^2=1acre
divide both sides by 43560
1ft^2=1/43560 acre

multiply both sides by 243090
243090ft^2=243090/43560acre=5.5805acre=5.6acre rounded

answer is 5.6 acer


Someone please help plz

Answers

Answer: 14

Step-by-step explanation:

12^2+8^2=208 square root is 14

Answer:

14

Step-by-step explanation:

Talisa says it does not matter which side you use as the base of a triangle when finding the area of a triangle.Do you agree with her? Why or why not?

Answers

Yes, I do agree with her. There is no specific side you have to use to get the area of a triangle. But the height has to connect to the side she is using.

Hope this helps :)

What is 32% of 25........

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

32% = .32

.32 x 25 = 8

So

\boxed{\bf{8}}

is your answer.