Answer:(a) $8,900
(b) -($4,200)
(c) -($13,100)
(d) -($13,100)
Explanation:
Given that,
Amount invested by shareholders = $230,000
Debt securities purchased for cash = $101,000
Received cash interest on securities = $8,900
unrealized holding loss on these securities = $13,100
(a) Net Income = $8,900(Cash interest received)
(b) Comprehensive Income = Net Income - unrealized holding loss
= $8,900 - $13,100
= -($4,200)
(c) Other Comprehensive Income = unrealized holding loss
= -($13,100)
(d) Accumulated other comprehensive income:
Ending Balance of other comprehensive income = Beginning Balance + During this year
= $0 + (-$13,100)
= -($13,100)
Answer and Explanation:
The computation of the number of equivalent units for direct material and conversion cost is shown below:
For materials
= units started and completed × completion percentage + ending work in process inventory × completion percentage
= (24,400 - 1,160) × 100% + 1,280 units × 100%
= 23,240 units + 1,280 units
= 24,520 units
For conversion
= Opening work in process inventory × remaining percentage + units started and completed × completion percentage + ending work in process inventory × completion percentage
= 1,160 units × 70% + (24,400 - 1,160) × 100% + 1,280 units × 60%
= 812 units + 23,240 units + 768 units
= 24,820 units
B) identify the required skills.
C) negotiate with the functional supervisor.
D) notify top management.
Answer:
B) identify the required skills.
Explanation:
After the scope of a project has been clearly defined with the goal well understood, in assembling a project team there is a need to first identify the required skills for the project.
This is key and has to be done before talking to potential team members, negotiating with the functional supervisor and notifying top management.
b. If an employee's wages are reduced by $4,000 and the employee is in the 15% marginal tax bracket, the employee would benefit from the offer.
c. If an employee's wages are reduced by $6,000 and the employee is in the 35% marginal tax bracket, the employee would benefit from the offer.
d. a., b., and c.
e. None of these.
Answer:
d. a., b., and c.
Explanation:
Reduction in pay (a) Marginal tax (b) Reduction in tax (c = a x b)
A. $5000 0.28 $1,400
B. $4000 0.15 $600
C. $6000 0.35 $2100
Reduction in After-tax Income (d = a - c)
A. $3,600
B. $3,400
C. $3,900
this means that all the above a, b, and c options are correct because in all the three cases, the reduction in after-tax pay of the employee will be less than $4000 value of the nontaxable insurance premium to be paid by the employer which would ultimately benefit the employee.
Answer:
The explanation including its single issue is outlined in the section below on theories.
Explanation:
Analysis of work environment or profession is also widely recognized as the analysis of jobs. That would be the first starting point throughout the staffing process.
It describes items as follows:
Answer:
It waster $74,941.2 per year
Explanation:
The procedure is as follow:
1.- EOQ
D = annual demand 230 units x 12 month = 2,760
S= setup cost = ordering cost = 38
H= Holding Cost= 10% of unit cost 39.60
EOQ = 72.78028371 = 73
2.- Calculate Cost:
EOQ cost:
orders 2,760 / 73 = 37.80 = 38 order x $38 each = $1,444
holding cost: 73 x 39.6 = $2,890.8
Total: 1,444 + 2,890.8 = 4,334.8
Current Cost:
orders: 2,760 / 2,000 = 1.* = 2 order per year x $38 each = $76
holding cost: 2,000 x 39.6 = 79.200
Total 79,200 + 76 = 79,276
3.- Difference:
79,276 - 4,334.8 = 74,941.2
Answer:
$25 billion and $15 billion
Explanation:
Given:
Social Security Administration = $10 billion
General public held = $15 billion
Computation of Total gross public debt :
Total gross public debt = Social Security Administration + General public held
Total gross public debt = $10 billion + $15 billion
Total gross public debt = $25 billion
Total gross debt held by public = $15 billion