Which number is composite?
a. 79
b. 87
c. 89
d. 97

Answers

Answer 1
Answer: I am pretty sure b. is right. This is because 87 is not prime

Related Questions

Some life insurance policies have cash value and loan value benefits. Some life insurance policies have cash value and loan value benefits. true false
Find the volume of each figure. Round your answer to the nearest hundredth, if necessary.​
An 8-sided fair die is rolled twice and the product of the two numbers obtained when the die is rolled two times is calculated.(a) Draw the possibility diagram of the product of the two numbers appearing on the die in each throw (b) Use the possibility diagram to calculate the probability that the product of the two numbers is I) A prime number ii) Not a perfect square iii) A multiple of 5 iv) Less than or equal to 21 v) Divisible by 4 or 6
Write the following Arithmetic Sequence using a Recursive Formula: an = -5 + 2(n – 1)
Which shows 522 − 482 being evaluated using the difference of perfect squares method?522 − 482 = (2704 + 2304)(2704 − 2304) = 2,003,200 522 − 482 = (52 + 48)(52 − 48) = (100)(4) = 400 522 − 482 = 2704 − 2304 = 400 522 − 482 = (52 − 48)2 = (4)2 = 16

The hypotenuse of a right triangle is 6 inches and one of the legs is √ 6 inches, the exact value of the other leg is _______ inches.A. 15
B. √ 15
C. 30
D. √ 30

Answers

Answer:

The answer is the option D

√(30)\ in

Step-by-step explanation:

we know that

In a right triangle

Applying the Pythagoras Theorem

c^(2) =a^(2)+b^(2)

where

c is the hypotenuse

a and b are the legs

In this problem we have

c=6\ in\na=√(6)\ in

substitute and solve for b

6^(2) =(√(6))^(2)+b^(2)

36 =6+b^(2)

b^(2)=30

b=√(30)\ in

The answer is D
Cause it is right triangle, so through Pythagorean theorem, you can know the answer

Publix has a 12 oz. box of Cheerios for $3.49. What is the unit rate per ounce?

Answers

Usually when in involves money, the format of the unit rate should be written as price per ______.

If we set up the rate given now, in a money/ounce format, it will be written like this:
$3.49 / 12 oz.

Because we're trying to find how much one ounce will cost (unit rate), we must divide $3.49 by 12 oz.

When dividing, you will get $0.29083....., which can be rounded to $0.29

The unit rate per ounce is $0.29.

Answer:

$3.49 / 12 oz.=0.29

It takes Akira 10 minutes to make a black and white drawing and 25 minutes for a color drawing.  On Saturday he made a total of 9 drawings in 2 hours.  Write and solve a system of equations to determine how many drawings of each type Akira made.

Answers

Answer:

Two color drawings and seven black and white drawings.

Step-by-step explanation:

If it takes 25 minutes for a color drawing it would take him 50 minuies to do two, leaving him with a remainder of 70 minutes.  In that time he can create 7 black and white drawings.  7+2=9, giving you your answer.

To determine the number of black and white and color drawings, set up a system of equations based on the given information. Solve the system of equations by adding them together. The solution is 3 black and white drawings and 6 color drawings.

To solve this problem, we can set up a system of equations. Let the number of black and white drawings be represented by x and the number of color drawings be represented by y.

The first equation is based on the fact that it takes Akira 10 minutes to make a black and white drawing and 25 minutes for a color drawing. So, the total time spent on black and white drawings is 10x minutes and the total time spent on color drawings is 25y minutes.

The second equation states that on Saturday Akira made a total of 9 drawings in 2 hours, which is equivalent to 120 minutes. So, we have x + y = 9.

Adding the equations 10x + 25y = 120 and x + y = 9, we can solve for x and y. Solving this system of equations gives us x = 3 and y = 6.

Learn more about  equations here:

brainly.com/question/31653301

#SPJ11

The cost to rent a construction crane is $750 per day plus $250 per hour of use. What is the maximum number of hours the crane can be used each day if the rental cost is not exceed $2500 per day ? Write amd solve the inequality

Answers

Let's use x to represent the number of hours since we don't know that.

750+250x<2500
Subtract 750 from both sides.
250x<1750
Divide both sides by 250.
x<7
The most hours that they can do is 7, or it can be less. 

Answer:

x = 7

Step-by-step explanation:

x= number of hours

"cost is not exceed $2500 per day"

not exceed = less than

750+250x < 2500

250x< 2500-750

250x < 1750

x < 1750/250

x<7

7 hours

The estimated snowfall for a local city is 6.75 inches. The actual snowfall was 10.25 inches. What is the percent error for the amount of snowfall

Answers

Answer: ~ 34.15%

Step-by-step explanation:

To calculate the percent error for the amount of snowfall, you can use the following formula:

Percent Error = [(|Estimated Value - Actual Value|) / Actual Value] * 100%

In this case, the estimated snowfall is 6.75 inches, and the actual snowfall is 10.25 inches. Plugging these values into the formula:

Percent Error = [(|6.75 - 10.25|) / 10.25] * 100%

Percent Error = [(3.5) / 10.25] * 100%

Percent Error ≈ 34.15%

So, the percent error for the amount of snowfall is approximately 34.15%. This means that the estimated snowfall was about 34.15% lower than the actual snowfall.

Power set of {e,f,m,n,o}

Answers

\{\emptyset,\{e\},\{f\},\{m\},\{n\},\{o\},\{e,f\},\{e,m\},\{e,n\},\{e,o\},\{f,m\},\{f,n\},\n \{f,o\},\{m,n\},\{m,o\},\{n,o\},\{e,f,m\},\{e,f,n\},\{e,f,o\},\{e,m,n\},\n \{e,m,o\},\{e,n,o\},\{f,m,n\},\{f,m,o\},\{f,n,o\},\{m,n,o\},\{e,f,m,n\},\n \{e,f,m,o\},\{e,f,n,o\},\{e,m,n,o\},\{f,m,n,o\},\{e,f,m,n,o\}\}
n=5\ \ \ \Rightarrow\ \ \ 2^n=2^5=32\n\n

\emptyset;\n\{e\},\{f\},\{m\},\{n\},\{o\};\n\{e,f\},\{e,m\},\{e,n\},\{e,o\},\{f,m\},\{f,n\},\{f,o\},\{m,n\},\{m,o\},\{n,o\};\n\{e,f,m\},\{e,f,n\},\{e,f,o\},\{e,m,n\},\{e,m,o\},\{e,n,o\},\{f,m,n\},\n\{f,n,o\},\{f,m,o\},\{m,n,o\};\n\{e,f,m,n\},\{e,f,m,o\},\{e,f,n,o\},\{e,m,n,o\},\{f,m,n,o\};\n\{e,f,m,n,o\}