Mason spent $15.85 for 3 notebooks and 2 boxes of markers. The boxes of markers cost $3.95 each, and the sales tax was $1.23. Mason also used a coupon for $0.75 off his purchase. If each notebook had the same cost, how much did each notebook cost?
Answers
Let X be the cost of 1 notebook and Y be the cost of 1 box of markers.
The presented information gives us the equations: 3X + 2Y = $14.62 (14.62 is the total cost of 15.85 minus the sales tax of 1.23) Y = 3.95
Plug the value of Y in the second equation into the first equation to get: 3X + 2(3.95) = 14.62
Simplify and solve for X: 3X + 7.9 = 14.62 3X = 6.72 X = 2.24
The cost of each notebook is $2.24
Solving for the cost of each notebook? Step 1: You need a variable to represent the notebooks so let used z. It doesn't matter the letter could be x , y , z. We have 3 notebooks so, 3z (notebooks) will be used when we set up the equation.
We see 2 boxes of markers @ $3.95 each, so 2( 3.95) is our markers.
Step 2: Subtract taxes and discount coupon from total amount spend. 15.85 - 1.23 (w/taxes) = $14.62 14.62 - .75 (coupon used) = $13.87
New equation: (without coupons and taxes)
Multiple 2 x 3.95 markers 3z + 2(3.95)= 13.87 3z+7.90 = 13.87 Subtract:(7.90) form both sides -7.90 -7.90 3z = 5.97 Divide 3 from both sides 3 3 z is cost of each notebook z = $1.99 (cost each notebook)
miles per gallon uses ratios. Say your car was doing 80 miles for 4 hours. You would have the ratio 80;4 and you need to find the miles per 1 hour
What is the value of 6x8-4[7+(8-3)] ?
Answers
0
PEMDAS
6*8-4[7+(8-3)]
6*8-4(7+5)
6*8-4(12)
6*8-48
48-48
0
Answer:
0
Step-by-step explanation:
Which number line shows the graph of –3? A. number line from minus7 to 7 with point at minus4 B. number line from minus7 to 7 with point at minus3 C. number line from minus7 to 7 with point at minus2 D. number line from minus7 to 7 with point at minus2