I need help solving the problem
i need help solving the problem - 1

Answers

Answer 1
Answer: 29 - 29 x 15= 24.65
24.65 + 24.65 x .07= 26.3755 which rounds to 26.38
The answer is $26.38

Related Questions

Is 4.15 less or greater than 4.051
A paint store has 35 gallons of paint storage, 2/5 of which are outdoor use. Tge others are for indoor use. If each gallon costs $22, what is the total cost of indoor paint in storage?
3x-3=2xPlease help me...?10 points given
Solve for N . (7 5/6+5 2/3)+ 9 1/3 = n+15
What fraction of a gallon is equal to a quart?

What Is The GCF Of 15 And 25




Answers

The greatest common factor of 15 and 25 is 5

Given data ,

Let the first number be represented as p

where the value of p = 15

Let the second number be represented as q

where the value of q = 25

To find the greatest common factor (GCF) of 15 and 25, we need to determine the largest positive integer that can divide both numbers evenly.

To begin, we can list the factors of each number:

Factors of 15: 1, 3, 5, 15

Factors of 25: 1, 5, 25

From the lists, we can see that both 15 and 25 share a common factor of 5. The GCF of 15 and 25 is therefore 5, as it is the largest number that can evenly divide both 15 and 25.

To learn more about greatest common factor click :

brainly.com/question/13257989

#SPJ6

The greatest common factor (GCF) of 15 and 25 is five because it is the highest number that both of those numbers are divisible.

If an angle is acute, an angle supplementary to it is (always,sometimes, or never) acute

Answers

suplementary is adding up to 180
acute means less than 90
so angle less than 90+something=180
is this something always, sometimes never acute
so
less than 90+less than 90=less than 180

so never
Never, because it would have to be over 90° to be supplementary

Sylvia is saving to buy a new terrarium for her Iguana she saves $2 the first week 4$ the second week $8 the third week and so on how much total money will she save in five weeks

Answers

$62 becuase 2+4+8+16+32=62

Excuse my ugly handwriting. The answer is $62.

in basketball dimitri tournament is averaging 12.375 rebounds per game. if dimitri improves his average by 1 rebound peer game what is his improved average in the word forn

Answers

The improved average is thirteen three hundred seven five thousandths.

Sarah bought a 24-ounce can of tomato sauce for $8.40. What is the unit price per ounce?

Answers

To get the unit price per ounce, you just need to divide the price by the number of ounces, so

$8.40/24 = 30 (cents) per ounce

Hope this helped :)

If 3 times a certain number is increased by 4 the result is 28 what is the number

Answers

Answer: The number is 8

Step-by-step explanation:

 Let be "x" the certain number. Then "3 times a certain number" means that the number "x" is multiplied by 3. This is:

(3)(x)=3x

Now, "3 times a certain number is increased by 4" means that the we must add 4 to 3x, in other words, this indicate an addition:

 3x+4

And finally "3 times a certain number is increased by 4 the result is 28" means that  3x+4 is equal to 28. Then the expression is:

 3x+4=28

To find the number "x", subtract 4 from both sides of the equation:

3x+4-4=28-4

3x=24

Dividing both sides of the equation by 3, you get that the number is:

(3x)/(3)=(24)/(3)\n\nx=8

3x+4=28
-4 -4
3x=24
/3 /3
x=8