What fraction of a gallon is equal to a quart?

Answers

Answer 1
Answer: A fraction of gallon that is equal to is 1/4 because 4 quarts equals one gallon

Hope This Helps
Answer 2
Answer: There are 4 quarts in one gallon

4 quarts = 1 gallon

1/4 of a gallon = 1 quart

So, our answer is that:

1/4th of a gallon is equal to a quart 

Related Questions

Kristin is promoting an upcoming play. She has two options for how she will be paid. Option A is an hourly wage of $7.00. Option B is a 5% commission on all money made during the play. She plans to work 2 days for 8 hours each day. How much money will the play need to bring in for both payment options to be equivalent?
Alberto puts 3 kinds of fish in his fish tank: zebra danios, fancy guppies, and cat fish. Half of Alberto's fish are zebra danios. He has 2 times as many catfish as he has fancy guppies.
A computer code is based on the prime factorization of 160 find the prim3 factorization of 160
The perimeter of a rectangle is 46cm. The length is 13 cm. What is the width?
Jamie wants to know the volume of his gold ring in cubic centimeters. He gets a rectangular glass with a base 3cm3 cm by 2cm2 cm and fills the glass 4cm4 cm high with water. Jamie drops his gold ring in the glass and measures the new height of the water to be 4.25cm4.25 cm.What is the volume of Jamie's ring in cubic centimeters?

Convert this equation to slope-intercept form:

25x + 10y = 1,000

Answers

Answer:

y = -2.5x +100

Step-by-step explanation:

Slope intercept form is

y = mx+b where m is the slope and b is the y intercept

We need to solve for y

25x+ 10y =1000

Subtract 25x from each side

25x-25x+10y = -25x +1000

10y = -25x+1000

Divide each side by 10

10y/10 = -25x/10 +1000/10

y = -2.5x +100

Answer:

y = -2.5x + 100

Step-by-step explanation:

25x + 10y = 1,000

10y = -25x + 1000

y = -2.5x + 100

when n basketball uniforms are purchased , the cost , C , of each uniforms is given by the equation C=40n+260/n. if the cost of each uniform was $60 , how many uniforms were purchased?

Answers

Answer: 13 uniforms.

Step-by-step explanation: To solve the given problem we need to calculate the number of basketball uniforms that were purchased if the cost of each uniform was $60, using the given equation:

C=C=(40n-260)/(n)

substituting C=60:

60=(40n+260)/(n)

multiplying both sides by n:

60n=40n+260

60n-40n=260

20n=260

n=260/20

n=13.

13 uniforms were purchased.

What is 50,000,000+80,000+30+4 in standard form

Answers

This answer is 50,080,034.
The answer is 50,080,034

Perry surveyed 60 students at her school and found that 0.45 of the students she surveyed said their favorite class is math. Another 35% of the students she surveyed reported that their favorite class is science. How many more students in the survey prefer math over science?

Answers

1.      Perry surveyed 60 students at her school.
=> 0.45 of the students said that their favorite subject is math
=> 0.45 x 100 = 45%
Thus, 45 % of 60:
=> 60 * .45 = 27
35% of the student said their favorite is science:
=> 35% / 100 = 0.35
=> 35% 0f 60 equals:
=> 60 * .35 = 21
Thus, 27 – 21 = 6 of the student said that they love math over science.





Answer:

Its d 6

Step-by-step explanation:

the rectangles on a quilt are 2in. wide and 3in. long the perimeter of each rectangle is made by pattern of ref thread. if there are 30 rectangles in the quilt, how much red thread is needed

Answers

2(2)+2(3)=10 inches per rectangle, multiplied by 30 rectangles= 300 inches of red thread.

2. The cost of a pen at the office supply store is $2.65. The school store sellsthe pen for $3.45. How much does the school store markup the pen?

Answers

Answer:

THE SCHOOL RAISES THE PRICE BY 30%

Step-by-step explanation:

I SUBTRACTED 3.45 FROM 2.65 THEN I DEVIDED THE DIFFERENCE BY 2.65 THEN MULTIPLIED BY 100 TO GET IT IN PERCENT.

PLEASE GIVE ME BRAINLIEST.

WELCOME

Final answer:

The school store marks up the pen by $0.80.

Explanation:

To find the markup on the pen, we need to subtract the cost price of the pen from its selling price. The markup is the difference between the two prices. In this case, the cost price of the pen is $2.65 and the selling price is $3.45. To calculate the markup, we subtract $2.65 from $3.45:

Markup = Selling Price - Cost Price

Markup = $3.45 - $2.65 = $0.80

So, the school store marks up the pen by $0.80.

Learn more about Markup here:

brainly.com/question/1099507

#SPJ2