her total cost is $27.40.
In mathematics, multiplication is a method of finding the product of two or more numbers. It is one of the basic arithmetic operations, that we use in everyday life.
Here, we have,
Amelia bought roast beef for $6.85 per pound.
Amelia bought 4 pounds of roast beef.
total cost = $6.85 * 4
=$27.40
hence, her total cost is $27.40.
To learn more on multiplication click:
#SPJ3
Answer: 67
Step-by-step explanation: