Answer:
16 skis and 18 snowboards were rented.
Step-by-step explanation:
Let the number of skis rented be and the number of snowboards rented be .
If a total of people rented on a certain day, then the total number of skis and snowboards rented that particular day is also .
This gives us the equation
.
If skis cost $ , then number of skis cost $ .
If snowboards cost $ , then number of snowboards cost $ .
The total cost will give us another equation,
From equation (1),
.
We put equation (3) into equation (2) to get,
We expand the brackets to obtain,
We group like terms to get,
This implies that,
We divide both sides by to get,
We put into equation (3) to get,
Therefore skis and snowboards were rented.
b x + (x + 8) =72
c x(x + 8) = 72
d x(x - 8) = 72
Answer:
let x is the smaller number
bigger number is x + 8
The sum of two numbers is 72
so
x + (x+8) = 72
answer
x + (x + 8) = 72
Step-by-step explanation:
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Two numbers add up to 72
let's assume they r x and y
ome number is 8 more than the other
so it will be xand x+8
Therefore x+x+8=72
Answer:
3.2 gal oil
Step-by-step explanation:
Use a proportion.
5/2 = 8/x
5x = 2 × 8
5x = 16
x = 3.2
Answer:
The gain on retirement is $5,000
Step-by-step explanation:
In this question, we are asked to calculate the gain or loss on retirement if a company calls some bonds at a particular price.
From the question, we can identify the following needed parameters to solve the question;
The carrying value of bonds = $221,000
Call price of bonds = $216,000
Mathematically, the gain on retirement can be calculated as follows;
Gain on retirement = carrying value - call price
= $221,000 - $216,000 = $5,000
Hence , the gain on retirement is $5,000
12 number of maximumpeople she can serve.
The unitary technique involves first determining the value of a single unit, followed by the value of the necessary number of units.
For example, Let's say Ram spends 36 Rs. for a dozen (12) bananas.
12 bananas will set you back 36 Rs. 1 banana costs 36 x 12 = 3 Rupees.
As a result, one banana costs three rupees. Let's say we need to calculate the price of 15 bananas.
This may be done as follows: 15 bananas cost 3 rupees each; 15 units cost 45 rupees.
Given:
Amount of Apples = 750 g
and, Svetlana has 1.2 Kg of apples
So, number of people she can serve
= 1200/750 x 8
= 1.6 x 8
= 12.8
= 12 people.
Hence, 12 number of maximum people she can serve.
Learn more about Unitary Method here:
#SPJ2