Danielle earns a 7.25% commission on everything she sells at the electronics store where she works. She also earns a base salary of $750 per week. How much did she earn last week if she sold $4,000 in electronic merchandise? Round to the nearest cent. I look on the answer key and it was 1,076.25. But can somebody explain why or the step?

Answers

Answer 1
Answer: Percentage of commission earned by Danielle on everything she sells = 7.25%
Amount of money she earns as the base salary per week = $750
Amount of money for which she sold electronics merchandise in a week = $4000
Then
Amount of commission receiver by her = 4000 * (7.25/100)
                                                               = 40 * 7.25
                                                               = 290
So she earns a commission of $290 by selling electronics merchandise in a week.
Then
Total amount of money earned by Danielle = (750 + 290) dollars
                                                                   = 1040 dollars
Then Danielle earned a total of $1040 in last week. The answer that you have given is not correct. Please check the procedure.

Related Questions

For which independent value do the equations generate the same dependent value?y1=6x+10y2=4×+4​
ava wants to buy three pairs of a certain style of jeans at two different stores jeans jam sells the jeans 25% off the $24.99 retail price the denim shoppe sells the jeans $28 but is having a buy 2 pairs get 1 pair free promotion which store has the better buy
Write the first four terms of the sequencethe rule is: start at 1/2,and add 1/3 ???
What are the first seven multiples of 6, 7, 8, and 9.
Which number is not an integer?А -20B -2.5C -8/4D 0

Will a graph representing distance in miles compared to time in hours show a proportional realtionship?

Answers

Yes it will, if the car started out from zero distance, kept a constant speed, and didn't make any stops.

quinn spent $16.49 for 3 magazines and 4 sheet of stickers . the magazines cost $3.99 each and the sales tgax was $1.02. quinn also used a coupon for $1.50 off her purchase. If each sheet of stickers had the same cost, how much did each sheet of stickers cost?

Answers

Answer: $1.25


Step-by-step explanation:

Given: Quinn spent $16.49 for 3 magazines and 4 sheet of stickers .

Cost of each magazine =$3.99

Cost of 3 such magazines=3*3.99=\$11.97

The sales tax=$1.02

Cost of coupon =$ 1.50

Therefore the total cost of 4 sheet of stickers=$16.49-$11.97-$1.02+$1.50

⇒ The total cost of 4 sheets of stickers=$5

Now cost of 1 sheet of stickers= 5÷4 = $1.25

∴ cost of 1 sheet of stickers = $1.25

Use an equation to find the value of k so that the line that passes through the given points has the given slope.(4,−4), (k,−1); slope=34

Answers

y2-y1 over x2-x1

-1+4/k-4=34

-6=4x+12 find the answer please

Answers

x=4.5 or 4 and 1/2 because 4 multiplied by -4.5 equals -18 then add 12 now you got -6
ya x =4.5 thats all u get fro m me XD

Please can someone help me with this question. Thanks so much.

Answers

5 5/6 plus 6 3/6 plus 8 4/6 plus 4 1/6 equals 25 1/6. 27 minus 25 1/6 equals 1 5/6. 1 5/6 is your answer
5 (5)/(6)+6 (3)/(6)+8 (4)/(6)+4 (1)/(6)=25 (1)/(6)
27-25 (1)/(6)=1 (5)/(6)

Item 3Find the area of the polygon with the given vertices.

W(0,\ 0),\ X(0,\ 3),\ Y(-3,\ 3),\ Z(-3,\ 0)

The area is
square units.

Answers

check the picture below.  Notice, is just a 3x3 square.