ashley spent half of her weekly allowance playing mini golf. to earn more money her parents let her wash the car for $9. what is her weekly allowance if she ended with $15

Answers

Answer 1
Answer: If x is the weekly allowance 1/2x+9=15
1/2x=6
x=12
Answer 2
Answer: Her allowance is $12.

Related Questions

7. What percent of 75 is 27?
I am having some trouble what is 85% of 1200
What is 6/10 as a decimal
Which is a correct classification for the triangle? One angle is 31 the other is 59 A. Acute triangleB. Right triangle C. Obtuse triangle D. Equiangular triangle
Find the least common multiple of the following group of numbers. 14, 94, 300

Which steps would you use to plot the point (7, −6, −5) in a 3-dimensional coordinate system starting from the origin?a. move right 7, down 6, and up 5
b. move forward 7, left 6, and down 5
c. move forward 7, down 6, and left 5
d. move up 7, back 6, and down 5

Answers

Answer:

B. move forward 7, left 6, and down 5

Step-by-step explanation:

By the convention of 3D geometry, the coordinates of a point (x,y,z) represent how far the point is from the origin forward-backward , right/left , up-down respectively with prior one for the positive coordinate and latter for the negative coordinate.

so we need to move forward 7 for x=7 then to left 6 for y=-6 and then down 5 for z=-5.

Which two units of measurement are commonly used to measure heat?

Answers

0.8 in word form can be written as -

"a fraction whose numerator is 4 and denominator is 5".

What is heat?

Heat is the transfer of kinetic energy from one medium or object to another, or from an energy source to a medium or object.

Such energy transfer can occur in three ways:

  • radiation
  • conduction
  • convection

Given are units of measurement to measure heat.

Heat units that can be used to measure heat are

  • BTU {British thermal unit}
  • Calorie
  • Joules

Therefore, the units that can be used to measure heat are -

  • BTU {British thermal unit}
  • Calorie
  • Joules

To solve more questions on heat energy, visit the link below -

brainly.com/question/29210982

#SPJ3

The most common units of measurement of temperature are Fahrenheit (F) and Celsius (C).

A company makes concrete paving stones in different sizes. Each stone has a volume of 360 inches and a height of 3 inches. the stones have different lengths and widths. how many different paving stones each with different base and a volume of of 360 cubic inches?

Answers

Answer:

The answer is 6.

Step-by-step explanation:

Given is that the total volume is 360 cubic inches

The height is fixed at 3 inches

So, total area will be = (360)/(3)=120 square inches.

Let's assume the minimum size in any dimension to be 3 inches.

Now we have to find possible combinations of numbers greater than 2 that will make 120. So, we have

3 x 40

4 x 30

5 x 24

6 x 20

8 x 15

10 x 12

These have the same answer in reverse order as well. So we will consider these.

Therefore, there are 6 different paving stones with different base.

I got 6 but I'm not 100% sure if its right.

Which answer best describes the solution to the equation 3m – 9 = 9 + 3m?

A.
one solution

B.
no solution

C.
an infinite number of solutions

D.
m = 27

Answers

let's check
3m - 9 = 9+3m
collect like terms
3m -3m = 9 + 9
0m = 18
which is not possible, so it will not have any solutions 
3m - 9 = 9 + 3m
-3m             -3m
0m - 9 = 9
       +9  +9
     0m = 18
       0      0
       m = 0
B. no solution

Fill in the number to make this true : 3/4 = /100

Answers

3/4 = 3*25 / 4*25 = 75/100

GOOD LUCK M8!

If 24 pencils cost $1.20 then how much does one pencil cost?

Answers

Answer:

$0.05

Step-by-step explanation:

1.20 divided by 24

Answer:

The cost is $.05   or 5 cents per pencil

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the number of pencils

1.20 /24

.05

The cost is $.05   or 5 cents per pencil