assume that the unit cost of making a product is $1.32. For every unit sold, the firm wants 20% to represent profit. Applying the standard markup approach, what should the selling price be?
Answers
Answer:
$1.26
Step-by-step explanation:
all you have to do is add 32+20=26 then bring down 1
Which ratio is not equivalent to 24/36 ?
Answers
48/72 you take the numbers x 2
C, cuz 3 times 8= 24, but 4 times 8 doesn't = 36 it equals 32
Solve the inequality. Explain all steps and identify the properties used. 3a-4≤5
Answers
+4 to both sides 3a<= 9 a is less than or equal to 9 i guess addition and subtraction ?
Someone please solve this
Answers
Domain: (-Infinity, 5]
Range: (-Infinity, 2]
What does the cursive r thing mean
Answers
Whatttttttttt I don't get what you are trying to say but cursive means a right print r a normal r
The cursive R means R
Is 18× greater than, less than, or equal to 18? Explain.
Answers
fraction means a part of something
we see 18 times a fraction is bigger or smaller or equal to 18
18 times a fraction means take a part ouf of 18 in this case 18 times 4/5=72/5=14.4 14.4 is less than 18 when you take a fraction of something, it becomes smaller, like if you take a slice of pizza or a fraction of the pizza, it becomes smaller