Seth walks 1 1/4 miles in 5/12 hour. what is seth's unit rate?

Answers

Answer 1
Answer:

Answer: 3 miles per hour.


Step-by-step explanation:

Given: Distance traveled by Seth = 1(1)/(4)\ miles

Convert into improper fraction, we get

Distance traveled by Seth = (5)/(4)\ miles

Time taken by Seth to travel the given distance = (5)/(12)\ hour

The unit rate of Seth = (distance)/(time)=((5)/(4))/((5)/(12))=(12)/(4)=3\ miles\ per\ hour

Hence, the unit rate of Seth = 3 miles per hour


Answer 2
Answer: 2 1/12 you do 1 1/4 divided by 5/12 which gives you 2 1/12. Also unit rate is asking the first rate.....

Related Questions

a radio station requires DJs to play 2 commercials for every 10 songs tgey play.what is the unit rate o songs to commercial?
Which shows the numbers in order from least to greatest? A. 7 4/5, 7.41, 7.6B. 7 4/5, 7.6, 7.41C. 7.41, 7.6, 7 4/5D. 7.41, 7 4/5, 7.6
Dependent variable and independent variable
Lucy spent 4 hours babysitting last week. her sister Maria spin blank times as many hours babysitting as Lucy that same week. what are all values for blank Maria babysits more hours then her sister Lucy
PLEASE WHO CAN HELP ITS DUE TOMORROW!!!!!!THANK YOU.

What is 0.07 rounded to the nearest tenth

Answers

0.1 because the 7 is in the hundredths and 7 is closer to 10 which makes it 0.1 :) good luck
That is 0.1 because 7 rounds up.

Which inequality represents The expression nine is less or equal to b

Answers

Answer:

9 < b  (put a line under the less than sign to make it "or equal to").

I need to answer these for test corrections and it is due tomorrow can anyone help?

Answers

I am not sure about 18 and 19 but here is 17:#17: Periander was the second tyrant of Corinth and the son of Cypselus, the founder of the Cypselid dynasty. Cypselus' wife was named Cratea.

a rectangular playground is 40 meters by 10 meters. its area will be covered with shredded tires. each bag of shredded tires covers 200 square meters and costs $30. find the total cost for this project.

Answers

First, we need to find the area of the rectangular playground.
To do this, we must multiply 40 by 10.
We get 400 meters².
Now divide 400 by 200 and you get 2.
That means 2 bags will be needed to cover the entire area of the playground.
To find the price, multiply 30 by 2.
The total cost for this project will be $60.
Hope this helped you out! :)

Does any one know how to do this

Answers

hope this helps you
angle ?= 41.8°
use pathagerium theorm (a2+b2=c2)

The school wants to order a new countertop for the teacher’s lounge. The shape of the countertop that they are replacing is shown below.A countertop can be broken into 2 rectangles. 1 rectangle has a base of 70 inches and height of 20 inches. The other rectangle has a base of 20 inches and height of 30 inches.
If the new countertop costs $0.75 per square inch, what is the price of the replacement countertop?

Answers

Answer:

$1,500

Step-by-step explanation:

70*20 is 1,400, and 20*30 is 600. Those together make 2,000 sq. in. Multiply that by 0.75 and you get $1,500. Hope this helps!

Answer:

$1,500

Step-by-step explanation: