Explain the difference between 331/3% and 33%

Answers

Answer 1
Answer: 1/3 and 33.3 percent are nearly equivalent. 1/3 is actually equal to 33.33333333% (with never ending 3s at the end), so 1/3 is slightly greater than 33.3% (which has only one 3 after the decimal place).

Related Questions

If 24 pencils cost $1.20 then how much does one pencil cost?
Why is 9 -1is 8 can some one help me because i dont understand why is not 10
Find the equation of a line parallel to y - 5x = 10 that passes through the point (3, 10). (answer in slope-intercept form)
Is 11/12 greater than 4/8
How can i use models to relate fractions and decimals?

If a baseball and a bat cost $1.10 together, and the bat costs $1.00 more than the ball, how much does the ball cost?

Answers

Contrary to the above answer, the ball does not cost $0.10! If the ball were to cost 0.10 then the bat must cost $1.00 which is only $0.90 more than the ball! We can solve this equation correctly using an expression like so:
b = price of the ball
b + 1 = price of the bat
b + (b + 1) = price of the ball + price of the bat
b + b + 1 = 1.10
Therefore reareanging the equation:
2b = 0.10
And therefore:
b = 0.05
So the ball costs $0.05 and the bat costs $1.05 :))

What does the expression 75-5 means

Answers

seventy-five minus five
Five less than seventy-five

I need help with these two questions

Answers

Answer:

Given

Step-by-step explanation:

The Lateral surface area is the surface area of only 4 sides of the figure, that is, area excluding top and bottoms sides.

Lateral surface area of cuboid

= 2h (l+b)

where h is height

b is breadth

l is length

= 2*12 (5+4)

= 2*12*9

= 216 m^2

Lateral surface area of cube

= 4s^2

where s is the side

= 4*(2)^2

= 4*4

= 16m^2

-2 divided by 1/4 please show your work

Answers

-2 / 1/4
If you are dividing you have to switch 1/4 to 4/1

-2/1  / 4/1
= -8
Hope this helped

Angelo earns $2,080 each month. His total deductions are 30% of his pay. How much is deducted from his pay each month? A. $624.00 B. $69.33 C. $693.33 D. $62.40

Answers

Best thing you could do is Multiply 2,080 by 30. and move the decimal back when you finish which is $624.00

Yesterday 50 bakery customers bought muffins and 11 of those customers bought banana muffins . if 100 customers buy muffins tomorrow , how many would you expect to buy a banana muffin ?

Answers

22 customers. If the number of total customers doubles, you have to double the number of people who bought only banana muffins. 11x2=22