how do u estimate decimal  like 11.6 and 0.25

Answers

Answer 1
Answer: Estimation is about rounding answers to the nearest whole or to a simple fraction.
11.6 is closer to 12 than it is to 11 so we can estimate that
11.6≈12

And .25 is closer to 0 than it is to .5 so we can estimate
.25≈0

It also depends what place we are rounding to, we can say that .25 is close to .3 because we don't want to have a 0 value
.25≈.3
Answer 2
Answer: If the number is 0-4 round it down to number that comes before.If the number is 5-9 round it up to the number that comes after.

Related Questions

Cheese sticks that were previously priced at "5 for $1" are now "4 for $1". Find the percent increase in the price per cheese stick.
Pls help need it for tommorow​
The product of two consecutive integers is 72. The equation x(x + 1) = 72 represents the situation, where xrepresents the smaller integer. Which equation can be factored and solved for the smaller integer?Ox2 + x - 72 = 0O x2 + x + 72 = 0O x2 + 2x - 72 = 0o x2 + 2x + 72 = 0
An equation stating that two ratios and rates are equivalent is a(n)
In August, Emily's Clothing Store sold 460 shirts with the ratio pf short sleeve to long sleeve being 3:7 How many short sleeve shirts were sold?

What is the absolute value of -8 and 8

Answers

The absolute value is 8 because the absolute value is opposite of -8. 
the absolute value is always the distance there is between 2 numbers in the number line
so the answer for both is 8

Write and solve an equation.Mary and Alice are playing a card game. Mary has 21 points. She has 9 points less than Alice.

Solve for p.

How many points, p, does Alice have?

Answers

p = 21 + 9     21 + 9 = 30 So therefore p = 30
21+9=p
30=p Alice has 30

How do I turn -6.3 into a fraction?

Answers

-6.3 into a fraction is -6 and 3/10. its a mixed number!

I need help w this problem.

Answers

Answer:

x = 9

Step-by-step explanation:

If you have any questions about the way I solved it, don't hesitate to ask

A box of 12 popsicles cost $4.44 what is the Popsicles unit rate

Answers

$4.44/12 Popsicles = $0.37/Popsicle.

The Popsicle unit rate it $0.37/Popsicle


I hope this helped :3
37 cents a popcicle you can find this by dividing the total cost 4.44 by 12 which equals 0.37

Work out the value of 3c - 4d when c = 5 and d = 1 over 2 ( 1 and a half )Please help me out with this one , thanks! From my maths homework , could you please show working out as well please?

Answers

3(5)-4( (1)/(2))

15-2

Answer: 13

I hope I helped :)