The unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas is 0.49
A division is a process of splitting a specific amount into equal parts.
We have to find the unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas
Unit rate is the ratio of two different units, with denominator as 1.
To find unit rate we have to divide one point nine six by four
Unit rate = 1.96/4
We get zero point four nine
=0.49
Hence, the unit rate for $1.96 for 4 pounds of bananas is 0.49
To learn more on Division click:
#SPJ3
Answer:
118 5/12
Step-by-step explanation:
9 2/3 × 12 1/4 = 2 + 9·3/3 ×1 + 12·4/4 = 29/3 × 49/4 = 29·49/3·4 = 1421/12 5 + 118·12/12= 118 5/12
Answer:
cylinder: V = π R² H
Volume = (pi) x (square of the radius) x (height of the cylinder)
square of the radius means ( R x R )
sphere: V = (4/3) π R³
Volume = (4/3) x (π) x (cube of the radius)
cube of the radius means ( R x R x R )
Answer: It is 50/100
Answer:
50/100 or 1/2