Solve the equation: Show work step by step

-14=-5+3c

Answers

Answer 1
Answer: -14 = -5 + 3c

First, regroup your terms. / Your problem should look like: -14 = 3c - 5
Second, add 5 to both sides. / Your problem should look like: -14 + 5 = 3c
Third, simplify -14 + 5 to -9. / Your problem should look like: -9 = 3c
Fourth, divide both sides by 3. / Your problem should look like: -(9)/(3) = c
Fifth, simplify the fraction to 3. / Your problem should look like: -3 = c
Sixth, switch your sides. / Your problem should look like: c = -3

Answer: c = -3

Answer 2
Answer:
−14=−5+3c

−14=3c−5

Flip the equation.

3c−5=−14

Add 5 to both sides.

3c−5+5=−14+5

3c=−9

Divide both sides by 3.

3c/3=−9/3

c=−3


Related Questions

The minimum monthly payment for Anita's credit card is 2% of her balance or $10, whichever is greater. If Anita's balance at the end of her last billing cycle was $360, what is her minimum monthly payment?A. $17.20 B. $2.80 C. $10.00 D. $7.20
Okay so I'm struggling at this particular set of questions on Khan Academy. Anyone got any ideas?
Use the diagram to answer the question. Parallel lines a and b are crossed by transversal t to create 8 angles. Clockwise from top left, the angles are blank, blank, 2, 1; 3, 4, 6, 5. If m Angle1 = 45°, which other angles have a measure of 45°? Check all that apply.
Making Consumer ChoicesI. The Bread Machine (25 points)r /> In real life, you must often make choices about whether to buy something pre-made or make it yourself. There are many things to consider: quality of homemade vs. bought, expense, convenience, enjoyment of making something, etc. In this response, you will be looking at the choice of buying a bread machine or relying exclusively on store bought bread.A. The bread machine you are interested in costs $100 with tax. The ingredients to make one loaf of bread cost $0.80.What is the rate of cost of one loaf of bread?B. What is your start up cost? (cost of machine)C. Write a linear equation, y = mx + b for the total cost.D. Graph the equation on the graph provided. You may use either Point Plotting or Slope-Intercept. Be sure to locate at least 3 points. You may want to do this in pencil in case you decide to use more points later in the problem.
An equation is shown below: -2c = pm2 - n Which equation is solved for m?

Question
Simplify the expression.

(−34p)^3

Answers

Answer:

I hope this is the answer you’re looking for

-39304p^3

Step-by-step explanation:

Write four equivalent expressions for each given expression 50-10

Answers

30+10
70-30
20×2
80÷2
The answers to all of these are 40, making it equivalent to 50-10.

Fill in the Blanks 535 tons = ____ Gg.

Answers

Answer: 535 tons is 0.535 Gigagram. 1 tone is 1 million grams. And prefix “giga-” means 1 billion.

Determine the principal P that must be invested at rate r = 7%, compounded monthly, so that $500,000 will be available for retirement in t = 19 years. (Round your answer to the nearest cent.)P = $  

Answers

19 years = 228 months
if i si the rate per month (1+i)^12 = 1,07 => 1 + i = 12√1,07 = 1,00565 
500 000 = (1,00565)^(228).x => x = 500 000/3,616 = $138 254,16

Stacy made 3 dozen oatmeal cookies. She ate 1/6 of them. How many did she have left?

Answers

Given:
3 dozen oatmeal cookies
1/6 of them was eaten

How many was left?

1 dozen is equal to 12 pieces. 
3 dozen * 12 = 36 pieces
36 * 1/6 = 36/6 = 6

Stacy ate 6 pieces of oatmeal cookies.
36 - 6 = 30 pieces left.

There are 30 pieces of oatmeal cookies left.

Jika x1 dan x2 merupakan akar akar persamaan x2+5x-2=0, maka (x1+2x2)(x2+2x1)=

Answers

-8 ........................