Answer:
x=3 and y=2
Step-by-step explanation:
We are given with two equations
Y=4x – 10
y=2
From the two equations we already have value y=2
To find out x, plug in 2 for y in the first equation
y= 4x -10
2 = 4x -10
add 10 on both sides
12= 4x
now divide by 4 on both sides
3= x
the value of x=3
so x=3 and y =2
Answer:
A is the right answer (3,2)
Step-by-step explanation:
To find the unit price of gas in dollars per gallon, you can divide the total cost by the number of gallons:
Unit price (dollars per gallon) = Total cost / Number of gallons
Unit price = $24.07 / 5.8 gallons ≈ $4.15 per gallon
So, the unit price of gas is approximately $4.15 per gallon.
Answer:
4.15
Step-by-step explanation:
24.07 divided by 5.8 = 4.15
B. Visual glossary
C. Practice and problem solving workbook
D. Homework video tutors
Answer:
Option: D is correct.
( D. Homework video tutors )
Step-by-step explanation:
" Homework Video tutors:
Narrated by real school teachers, these online video tutorials provide students with homework help on key concepts of every lesson "
Hence, Homework video tutors are the online textbook which allow you to receive extra instruction on a topic.
Hence, option D is the correct answer.
Answer:
The answer is YZC, so the third option
Step-by-step explanation:
The explanation for this one is fairly simple, as the lines are already drawn out for you!
The line labeled C lines up with 152 on the protractor, and after connecting that to the base point Z in the middle and then the base line of Y, you get YZC
Hopefully I helped you!
Answer:
yzc
Step-by-step explanation:
i took the test and got it right
A)3/10 of a pie
B)2/5of a pie
C)2/9 of a pie
D)1/8 of a pie