2complex,nonreal solutions:
Exactly 1 real solution:
Answer:
He have to eat each piece in
Step-by-step explanation:
Given:
Brian claims that he can eat a pie that is divided into six equal pieces In two minutes.
If he can eat the whole pie in two minutes.
Now, to find the time he have to eat for each piece.
So, to solve by using unitary method:
If Brian can eat 6 pieces in = 2 minutes.
Then, he can eat 1 piece in =
Therefore, he have to eat each piece in
Answer:
Im so sorry, I dont know the answer and accidentally clicked on it. It wont let me get out of this... SO SORRY!
Step-by-step explanation:
none
event. If x represents the cost for each snack gift basket and
y represents the cost for each chocolate gift basket, what is the cost
for each chocolate gift basket?
(1) $20 (3) $30
(2) $25 (4) $54
Answer:
$30
Step-by-step explanation:
Solving the equation given simultaneously to get the x and y variable;
6x + 5y = 300... (1) × 1
3x + 7y = 285... (2) × 2
Using elimination method, we will multiply equation 1 by 1 and equation 2 by 2 as shown above to have;
6x + 5y = 300... 3
6x + 14y = 570... 4
Subtracting equation 3 from 4, we have;
5y-14y = 300-570
-9y = -270
y = 270/9
y = 30
Since y represent the cost for each chocolate gift basket, the cost of each chocolate gift basket will be $30