Answer:
BC = 8
BD = 24
CD = 17
Step-by-step explanation:
First i found that I know AB is 7 and AC is 15 so i realize AB is part of AC so I subtract AB from AC for the difference and got the rest using the same logic
If you dont mind a thx 5 star and brainliest is greatly appreciated trying to hit next level and need 5 more brainliest
The range of the function h(x) = -8x is all real numbers, as there are no restrictions on the output the function can produce. This is typical of a linear function.
The range of a function refers to the possible outputs it can produce. In the case of the function h(x) = -8x, it is a linear function, and there are no restrictions on the values that x can take, meaning x can be any real number between -∞ and +∞. The output, h(x), therefore, can be any real number, also between -∞ and +∞, given that it will be the result of -8 multiplied by x. Therefore, the range of the function h(x) = -8x is all real numbers from -∞ to +∞.
#SPJ12
B. g(x) = (x + 8)2 + 7
C. g(x) = (x - 7)2 - 8
D. g(x) = (x - 8)2 - 7
6p + 3n = 18 and 2n = p
6(2n) + 3n = 18
12n + 3n = 18
15n = 18; n = $1.20
Onions cost $1.20 per pound.
Analyze the daughter’s solution. Which statements are true? Check all that apply.
The equation 2n = p should be 2p = n.
The equation 6p + 3n = 18 should be
6n + 3p = 18.
The actual cost of the onions is $3.00 per pound.
Potatoes cost $0.60 per pound.
Potatoes cost $1.50 per pound.
Potatoes cost $2.40 per pound.
Answer: The correct statements are 'The equation 2n = p should be 2p = n' , 'The actual cost of the onions is $3.00 per pound' and 'Potatoes cost $1.50 per pound.'
Step-by-step explanation:
Here, p represents cost of one potato and n represents the cost of one onion.
And, According to the question, He purchases 6 pounds of potatoes, p, and 3 pounds of onions, n, for $18.
Therefore, 6p +3n = 18 ------(1)
And, Onions cost twice as much as potatoes.
Therefore, n= 2p ---------(2)
Putting the values of n from 2) in equation 1),
we get, 6p+3(2p)=18
⇒6p+6p=18 ⇒ 12p =18 ⇒ p = 1.5 dollar.
Thus cost of one potato= $1.5
And cost of one onion = $ 2× 1.5= $ 3.00
Thus with help of above explanation we can say that Options first, third and fifth are correct.
Answer:
Step-by-step explanation:
1,3,5