Answer:
Step-by-step explanation:
x + 4 + 6x - 47 = 90
7x - 43 = 90
7x = 133
x = 19
S = 19 + 4 = 23
R = 6(19) - 47 = 114 - 47 = 67
To find the average sales rate of cupcakes per customer, you divide the total number of cupcakes sold (168) by the total number of customers (50). The result is approximately 3.36 cupcakes per customer.
To answer this question, you need to understand the concept of a rate, which is a ratio that compares two different kinds of units. Here, the units are the number of cupcakes sold and the number of customers.
Firstly, note that a 'dozen' equals 12. So the shop sells 14 dozen, or 168 cupcakes every day.
To compute the rate, you divide the total number of cupcakes by the number of customers: 168 cupcakes ÷ 50 customers = 3.36 cupcakes per customer. So, on average, each customer at the shop buys approximately 3.36 cupcakes.
#SPJ12
1 game (x) = 2.50
1 ride (y) = 3.50
5x + 7y
5(2.50) + 7(3.50)
12.50 + 24.50
37
Ellie would have to pay $37 to play 5 games and go on 7 rides.
Hope this helps!! :)
Answer:
$37
Step-by-step explanation:
You are given the prices of the games and the rides.
First you find the games. Since there are 5 games, you do 2.50 * 5. This gives you 12.5. She would have to have $12.50 to spend.
Next, you do the rides. There are 7 rides, each for 3.50, so you do 3.50 * 7, giving you 24.50. She would have to have $24.50 to spend on rides.
Now the question asks how much she would have to pay to do both. This means you add your values:
12.5 + 24.5 = $37.
What are the steps.
Answer:
$25.51
Step-by-step explanation:
To find the total cost, we need to multiply the amount per yard by the amount of yards of material used.
We have 4.75 yards of material and it costs 5.37 for every yard. All we have to do now is multiply them together.
5.37*4.75=25.51 rounded up.
Hope this helps!