A shuttle bus makes 4 round trips between two shopping centers each day the bus holds 24 people if the bus is full on each one way trip how many passengers are carried by the bus each day
A team won 3 of their first 10 games. If they win the next n games, they will have won 50% of their games. What is the value of n?
Answers
If the team wins the next n games, the number of games they win becomes 3 + n. The total number of games is 10 + n. The ratio of games won over total number of games would be 1/2. (3 + n) / (10 + n) = 1/2 From the equation, the value of n is 4.
50%=50/100=1/2
= solve multiply both sides by (2)(10+n) (2)(3+n)=(1)(10+n) 6+2n=10+n minus n from both sides 6+n=10 minus 6 from both sides n=4
answer is n=4
Calculate how much each size per gram, and circle which gives the best value for money. 250g for $2.30, 400g for &3.40, 1Kg for $5.65
Answers
To do this, we must set up ratios: Option One:
The first options costs only $0.0092/gram (a fraction of a penny)! Option Two:
The second option costs only $0.0085/gram (cheaper than option one)! Option Three: This requires a little more work. First, we have to convert the grams into kilograms. For every 1 kg, there is 1,000 g. Therefore, 1,000g costs $5.65. Next, we set up the ratio as usual:
The third option costs $0.00565/gram.
Therefore, option three is the cheapest!
Hope this helps!
Please helpHere is a list of numbers: 7, 6, 15, 6, 10, 4, 3 ,11 ,1 State the median.
Answers
6 is the median 1,3,4,6,6,7,10,11,15
Six is the median because it is in the center when you line up the numbers smallest to greatest
_______ health insurance coverage pays for at least part of hospital costs and fees.
Answers
Basic health insurance covers the pays.
Without using a calculator, determine whether 1728 is a perfect square, perfect cube, or neither.
Answers
It's a perfect cube.
A watch was purchased for $25. The wholesale cost was $16. What percentage was the markup?64% 1.56% 56.25% 0.56%
Answers
If you would like to know what percentage was the markup, you can calculate this using the following steps:
x% of $16 is $25 x% * 16 = 25 x/100 * 16 = 25 x = 25 * 100 / 16 x = 156.25%