Determine if the system has one solution, infinitely many solutions, or no solution. x=-7y+34 x+7y=32

Answers

Answer 1
Answer:

Answer:

NO Solution

Step-by-step explanation:

First, from the first equation let's move the Y term to the other side to match with the second equation.

x=-7y+34\n\nx(+7y)=-7y+34 (+7y)\n\nx+7y=34

Now lets compare the two equations.

x+7y=34\nx+7y=32

Since the left sides are the same but the right sides of the equations aren't, we can see there are no solutions to this system.

If this helped, please consider picking this answer as the Brainliest Answer. Thank you!


Related Questions

A comic-strip writer churns out a different number of comic strips each day. For 16 days, the writer logged the number of comic strips written each day (sorted low to high): {1, 1, 2, 2, 2, 3, 3, 3, 3, 4, 4, 4, 5, 5, 6, 7}. If the writer writes for one more day and comes up with 8 new comic strips, how will the skew be affected?A) The distribution will be skewed to the negative side.B) The distribution will be skewed to the positive side.C) The distribution will have the same mean and median.D) The distribution will have a mean lower than the median.
A model rocket is launched straight into the air from platform 3 feet above the ground with an intial velocity of 192 feet per second
Solución por favor ayuda
Write the given equation in slope intercept form x-6y=0
Robert can paint a room in 6 hours. Julio can paint a room in 8 hours.how long will it take for the two of them to paint a room together?

I’m trying to do this equation but don’t know where the 2 came from when you square it. Can somebody explain where the 2x come from? The 2x on the right side

Answers

okay so at the bottom it says square both sides so you have to square (x+1). when you do that you're basically just doing (x+1)(x+1) and you just use the foil method and end up with x^2 + 2x + 1

A 6 ounce bag of raisins costs $2.46.an 8 ounce bag of raisins costs $3.20.which is the better deal?

Answers

6 ounce bag
(246)/(6) = 41
8 ounce bag
(320)/(8) = 40

The eight ounce bag costs one cent less per ounce. It's therefore a better deal.

If you had $10,000 dollars to spend what would you spend it on? Would you invest it or would you save it?

Answers

Answer: Save it

Step-by-step explanation:

Help? I'll mark brainliest

Answers

Answer:

x=6 y=3

Step-by-step explanation:

x=y+3 replace that in the other problem x+3=3y becomes y+3+3= 3y. solve and get y=3. replace in x=y+3 to get x=6

Help please ❤️Is it possible for an amount of money invested in an
account earning simple interest to earn more interest than the same
amount of money invested at the same rate in an account earning
interest compounded annually? Explain.

Answers

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

if u don't touch that money for a long time u will have more money than in the other. hope this helps.

can I please have brainliest.

Please help me with question 10 (i). Thanks!

Answers

V=πr²h+(2/3)πr³
πr²h+(2/3)πr³=V
πr²h=V-(2/3)πr³
h=(V-(2/3)πr³) / (πr²)
h=V/
πr² - 2/3r

Answer i:  
h=V/πr² - (2/3)r

Data:
V=245
r=7

h=(245 / 49
π) - (14/3)
h=(5/π) - (14/3)
h=(15-14π)/3π
h=-3.075

Answer ii: h=-3.075