The cost of ground beef per meal is $1.24.
To find the cost of ground beef per meal, we first need to convert the total weight of the package from pounds to ounces. Since there are 16 ounces in a pound, a 5-pound package of ground beef is equal to 80 ounces. Next, we divide the cost of the package ($12.40) by the total number of ounces (80) to find the cost per ounce.
This calculation gives us $0.155 per ounce. Finally, since Mrs. Jacobsen is using 8 ounces each day for dinner recipes, we multiply the cost per ounce ($0.155) by the number of ounces used per meal (8) to find the cost of ground beef per meal. The cost of ground beef per meal is $1.24.
#SPJ3
Answer:
yes they intersect
point of intersection is (-17.6,38.2,18.6)
Step-by-step explanation:
the direction vector for L2 is given but for L1 it is not given.
Let's first find the direction vector for the L1 as;
from points Q1 and Q2 we can find the direction vector by subtracting there corresponding coordinates (x,y,z) as;
-1-(-2), 5-7, 2-3
direction vector for L1= [1,-2,-1]k
Now the equation for L1 is;
x1=-2+k
y1=7-2k
z1=3-k
direction vector for L2 is =[−6, 3, 6]T
So the equation for the L2 is;
x2=-8-6T
y2=4+3T
z2=9+6T
If these points are intersecting then there x coordinates must be equal, y coordinates must be equal and z coordinates must also be equal as;
x1=x2; y1=y2; z1=z2;
-2+k=-8-6T.......(a)
7-2k=4+3T.......(b)
3-k=9+6T.........(c)
subtracting (a) and (c) we get
-2+k=-8-6T
-( 3-k=9+6T)
______________
-5+2k=-17-12T.......(d)
adding (b) and (d) we get
7-2k=4+3T
-5+2k=-17-12T
______________
-2=13-9T
T=1.6 putting in (a) we get k as;
-2+k=-8-6(1.6)
k=-15.6
putting T and k, if it satisfy the equation then they intersect
(c)=3-(-15.6)=9+6(1.6)
18.6=18.6 satisfied.
thus they intersect each other and their point of intersection is
x=-2-15.6
x=-17.6
y=7-2(-15.6)
y=38.2
z=3-(-15.6)
z=18.6
point of intersection is (-17.6,38.2,18.6)
Giving 20 Points....
Answer:
Step-by-step explanation:
We know that Chad charges $5.50 per window washed, and he deducts $3.25 from the total cost if the costumer provides the supplies. However, in this case, the costumer doesn't provide the supplies, so Chad will charge $5.50 per window.
This relation can be expressed as
Where represents windows.
If he charges $27.50, the relation is
Therefore, the right answer is the third choice
If you want to find the number of windows Chad washed, you just have to solve the expression
Chad washed 5 windows.
about 1.77 seconds
about 6 seconds
about 25 seconds
B.) about 1.77 seconds