Kristin drew a triangle with 2 congruent sides and 1 obtuse angle. Which term accurately describes the triangle? Mark all that apply. A. Isosceles B. Scalene C. Acute D. Obtuse

Answers

Answer 1
Answer:

The terms accurately describes the triangle which Kristin drew with 2 congruent sides and 1 obtuse angle are obtuse and isosceles triangle.

What are types of triangle?

A triangle is the closed polygon, which has three sides and three angles.

On the basis of angles of a triangle, the triangle can be divided into 3 types as,

  • Acute triangle-Acute triangle is the triangle, in which the all the three interior angle of the triangle measure less than 90 degree. If the sum of the square of the two littler sides is greater than the square of the third side, then it is an acute triangle.
  • Obtuse triangle-Obtuse triangle is the triangle, in which one of the interior angle of the triangle measure more than the 90 degree. . If the sum of the square of the two smaller sides is less than the square of the third side, then it is an obtuse triangle.
  • Right triangle-Right triangle is the triangle, in which one of the interior angle of the triangle measure equal to the 90 degree. If the sum of the square of the two smaller sides is equal to the square of the third side, then it is a right triangle.

Kristin drew a triangle with 2 congruent sides. This two equal sides make the triangle Isosceles.

Her triangle has 1 obtuse angle. This makes his triangle Obtuse. Thus, she drew an obtuse Isosceles triangle.

Thus, the terms accurately describes the triangle which Kristin drew with 2 congruent sides and 1 obtuse angle are obtuse and isosceles triangle.

Learn more about the type of triangle here;

brainly.com/question/17264112

Answer 2
Answer: I believe it is obtuse and isosceles. 

Related Questions

PLSSSS HELPPP i need help on matthh
Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?
Which best describes this quadrilateral? A. Opposite sides are parallel. B. Only one pair of sides is parallel. C. All angles have the same measure. D. All sides are a different length.
Rick used 4 2/3 yards of fabric to sew 3 1/2 shirts. what is the unit rate of cloth he used in terms of yards per shirt
The blades of a windmill turn on an axis that is 30 feet from the ground. The blades are 10 feet long and complete 2 rotations every minute. Write a sine model, y = asin(bt) + k, for the height (in feet) of the end of one blade as a function of time t (in seconds). Assume the blade is pointing to the right when t=0 and that the windmill turns counterclockwise at a constant rate.

The quadratic function y = –10x2 + 160x – 430 models a store’s daily profit (y) for selling a T-shirt priced at x dollars. What equation do you need to solve to find the selling price or prices that would generate $50 in daily profit? What method would you use to solve the equation? Justify your choice.

Answers

Answer:

x = 4 or x = 12

Step-by-step explanation:

Given:

y = -10x² + 160x - 430

When y = $50

50 = -10x² + 160x - 430

50 + 430 = -10x² + 160x

480 = -10x² + 160x

-10x² + 160x - 480 = 0

Divide through by -10

x² - 16x + 48 = 0

Solve the quadratic equation using factorization method

+48 = -12 × -4

-16 = -12 -4

Therefore,

-12 and -4 are both factors

x² - 16x + 48 = 0

(x - 4 )(x - 12 ) = 0

x - 4 = 0

x = 4

OR

x - 12 = 0

x = 12

Answer:

Replace y in the equation with 50: (50 = -10x2 +160x - 430) Use factoring to solve the equation. After writing the equation in standard form and dividing each side by -10, it is easy to factor as 0 = (x - 4)(x - 12).

Step-by-step explanation:

Consider the graph of f(x) = 2x 3 – 3x 2 – 14x. On a coordinate plane, a graph increases through (negative 2, 0) to (negative 1, 10), decreases through (0, 0) to (2, negative 24), and then increases through (3.5, 0) through (4, 20). Based on the graph, what is the solution to 2x 3 – 3x 2 ≥ 14x?

Answers

Answer:

Answer D

Step-by-step explanation:

Final answer:

The solution to the inequality 2x³ – 3x² – 14x ≥ 0, as indicated by the graph provided, is given by the intervals of x where the function is increasing. Therefore, the solution is comprised of the intervals [-2, -1] and [3.5, ∞].

Explanation:

The solution to 2x³ – 3x² ≥ 14x can be found by solving the inequality. First, let's rearrange the inequality to: 2x³ – 3x² – 14x ≥ 0. This equation represents where the function is positive (above the x-axis) on the graph. Therefore, we must identify the intervals of x where the function increases or decreases.

Based on the description of the graph, the function increases in the intervals (-2, -1) and (3.5, ∞) and decreases in the interval (-1, 3.5). So, the solution to the inequality would be the union of the intervals where the function increases: [-2, -1] U [3.5, ∞].

Learn more about Inequalities here:

brainly.com/question/32625151

#SPJ3

Select the correct difference. 5d 2 + 4d - 3 less 3d 2 - 2d + 4 2d2 + 2d + 1 2d2 + 6d - 7 2d2 + 6d + 7 -2d2 - 6d + 1

Answers

If you would like to solve (5d^2 + 4d - 3) - (3d^2 - 2d + 4), you can calculate this using the following steps:

(5d^2 + 4d - 3) - (3d^2 - 2d + 4) = 5d^2 + 4d - 3 - 3d^2 + 2d - 4 = 2d^2 + 6d - 7

The correct result would be 2d^2 + 6d - 7.

Answer:

2d^2 + 6d - 7.

Step-by-step explanation:

An air conditioning repair services charges $85.00 per hour, plus a diagnosis fee of $75.00. If the repair costs a total of $385.00, which of the following equations best represents the situation?

Answers

Answer:

you have to put in the answers.

Answer:

$385.00 = $85.00 * 3.647 + $75.00

Step-by-step explanation:

The equation that best represents the situation is:

Total Cost = Hourly Rate x Repair Time + Diagnosis Fee

In this case, the hourly rate is $85.00 and the diagnosis fee is $75.00. We are given that the total cost is $385.00. Let's represent the repair time as "t" in hours.

So, we can write the equation as:

$385.00 = $85.00 * t + $75.00

To solve for the repair time "t", we need to isolate the variable.

First, we subtract $75.00 from both sides of the equation:

$385.00 - $75.00 = $85.00 * t

Simplifying, we get:

$310.00 = $85.00 * t

Next, we divide both sides of the equation by $85.00 to solve for "t":

$310.00 / $85.00 = t

Using a calculator, we find that t is approximately 3.647, which means the repair time is approximately 3.647 hours.

Therefore, the equation that best represents the situation is:

$385.00 = $85.00 * 3.647 + $75.00

Find the unit rate.

$121.50 for working 18 hours

Answers

6.75 per hour
121.50/18 = 6.75
unit rate will be 6.75$ an hour, 121.5/18

if 9 to the power of x = 27, what is x.

Method as well plz!

Answers

9^x=27\n\n(3^2)^x=3^3\n\n3^(2\cdot x)=3^3\n\n3^(2x)=3^3\iff 2x=3\ \ \ /:2\Rightarrow x=1.5
You can use logarithms:

Log9(27) which will give you the value of x

X= 1.5