A store is having a sale to celebrate president day. Every item in the store is advertised as one fifth off the original price of $140, what was it's original price.?

Answers

Answer 1
Answer: since  $140 is 1/5 of the original price
the original price is 5/1 x 140 = $700

Related Questions

A jar contains 2 red jelly beans, 1 blue jelly bean, and 1 pink jelly bean. One jelly bean is drawn from the jar. *What is the sample space for the experiment?
the total of camper were 195 and the boy camper and girl camper was 8:7 how many girl camper and how many boy campers
What can Range can also be called
Determine whether the number 10/9 is closest to 0, 1/2, or 1
On a coordinate plane, a line goes through points (2, 4) and (3, 1).Which are solutions of the linear equation?Select all that apply.3x + y = 10(1, 6)(2, 4)(3, 1)(4, –1)(5, –5)

The store is offering a sale pack of video games for $43.88. What is the unit price of a video game in the sale package

Answers

it depends how many video games in 1 sale pack

if x in 1 pack then
43.88/x= cost per video game

so 4 per pack so
43.88/4=10.97 per video game

answer is $10.97 per video game

To figure out the unit price you need to divide.

$43.88÷4= $10.97

The answer is: $10.97

What is the least number that has 4 odd factors that are all the same? Each factor is greater than 1 and can have only 1 itself as factors

Answers

I'm not quite sure what you mean.
the factors can't be 1.
the factors have to be odd.
they have to be the same.
offhand i would say 3*3*3*3 would be equal to 9*9 = 81.
the number 81 has 4 odd factors that are all the same.
can't be 1 because 1 doesn't counts as a factor.
a prime number has 2 factors.
1 and itself.
every number has a factor of 1 and itself.

3x+y=4
x+2y=-2
what is the answer

Answers

Answer:

2(3x+y=4)

1(x+2y=-2)

6x+2y=8

(-) x+2y=-2

5x=10

5

x=2

x+2y=-1

2+2y=-1

-2 -2

2y=-3

2

y=-3/2

Step-by-step explanation:

  1. multiply the first equation by 2 to make y equal to each other.
  2. subtract to eliminate y
  3. divide by 5 to get x
  4. take one of the equations
  5. replace x by 2 to solve for y

I really need help on this one...ASAP!I will try to answer your questions if you answer this soon asap! PLZZZZ!!!

What would a equal if 4(a+12) was 32?

Answers

4(a+12)=32
4a+48=32
4a=-16
a=-4
4(a+12)=32\n a+12=8\n a=-4

What is 12/13 in simplest form

Answers

it is already simplified
12/13 can't be simplified any further.

What is a good comparison of the estimated sum and the actual sum of 7 9/12+2 11/12

Answers

10 8/12 because you get an improper fraction when you add 9/12 and 11/12 (20/12) so you see how many times 12 goes into 20 which is only once. you see how many are left over from when you take 12 from 20. then you have you fraction which is 8/12. now you have to add the numbers which is 7+2=9 but 12 goes into 20 once so you add 1 to your number to make it 10. That's the answer, 10 8/12.