Using the formula P = 2L + 2W, we were able to solve for the width of a rectangle with a length of 34 ft and a perimeter of 112 ft. The width of the rectangle is 22 ft.
To find the width of the rectangle, we need to rearrange the formula P = 2L + 2W to solve for W.
Starting with P = 2L + 2W, we can isolate W by subtracting 2L from both sides:
P - 2L = 2W
Now we divide both sides by 2 to isolate W:
W = (P - 2L) / 2
Substituting the given values, we get:
W = (112 - 2(34)) / 2
W = (112 - 68) / 2
W = 44 / 2
W = 22
Therefore, the width of the rectangle is 22 ft.
In summary, using the formula P = 2L + 2W, we were able to solve for the width of a rectangle with a length of 34 ft and a perimeter of 112 ft. The width of the rectangle is 22 ft.
Know more about rectangle here:
#SPJ11
a. 1/3
b. 2/3
c. 3/5
d. 2/5
e. 1/4
Answer: The correct option is (d).
Step-by-step explanation: Given that John is playing a game of darts. The probability that he throws a dart into the centre of the dart board (the Bull’s eye) is and the probability that he throws the dart into the 10-point ring is
We are to find the probability that he either hits a Bull’s eye or scores 10 points.
Let, 'A' and 'B' represents the events that John throws the dart into a Bull's eye and 10-point ring respectively.
Then, according to the given information, we have
Since John cannot throw the dart into the Bull's eye and 10 point ring together, both the events are independent of each other.
Therefore,
From the theorems of probability, we have
Therefore, the probability that John either hits a Bull’s eye or scores 10 points is
Thus, (d) is the correct option.
B. 42 mm3
C. 1176 mm3
D. 196 mm3
the correct answer is A.
Answer:
Incremental cost of buying = $2.50
Step-by-step explanation:
Cost per unit;
Direct materials = $10.30
Direct labor = $24.30
Overhead = $16.30
Total Overhead cost = 10.30 + 24.30 + 16.30
= $50.90
Where the item is purchased,
Total cost = $46.88 + (40% × 16.30)
= $46.88 + $6.52
= $53.40
Cost difference = $53.40 - $50.90
= $2.50
There is an incremental cost of buying. This amounts to $2.50
b)II and III
c)I and IV
Answer:
The Answer Is A
Step-by-step explanation:
Answer:
$252.00
Step-by-step explanation:
10.50 × 24