Answer:
The correct answer is a gallon of milk
Step-by-step explanation:
From the given question, for Emily to make a vanilla milkshake, she need to buy a gallon of milk
This is because, if she buys a pint that will be same to 2 cups, if she buys a quart is the same as 4 cups and the gallon 16 cups.the only solution here is having more than 5 cups will result to a gallon.the rest are very small to be considered.
--------- = 5
6
Answer:
p = 26
Step-by-step explanation:
(p+4)/6 = 5
Multiply each side by 6
(p+4)/6 *6 = 5*6
p+4 = 30
Subtract 4 from each side
p+4-4 = 30-4
p = 26
6N + 12N = 40
6N + 12 = 40
6(N + 12) = 40
6 feet
10 feet
12 feet
If a caterer charges a fixed cost for preparing a dinner plus an additional cost for each person served. You know that the cost for 100 students will be $750 and the cost for 150 students will be $1050. find the caterers fixed cost and the cost per student served.